Ziilaqa (ZIL)

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
146
Yazı Kategorileri:
ALTCOIN

Zilliqa (ZIL) coin, saniyede binlerce işlemi tamamlama yeteneği ile yüksek verim sunmak için tasarlanmış halka açık, izinsiz bir blok zincir olarak tanımlanmaktadır. Bu çerçevede İkinci katman ölçekleme çözümü olarak parçalamayı kullanarak blok zincir ölçeklenebilirliği ve hızı sorununu çözmeyi amaçlamaktadır. Platform, birçok merkezi olmayan uygulamaya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca proje dahilinde staking ve farminge izin vermektedir.

Zilliqa altyapısında kullanılan Sharding (veritabanının yatay bölünmesi) sistemi ve yenilikçi protokol sayesinde ağ genişledikçe işlem hızları artmaktadır. Başka bir ifadeyle, ağdaki madenci sayısı arttıkça işlem hızları artmaktadır. Aynı zamanda sharding, bir veritabanı bölümleme tekniğidir. Blockchain ağları, genellikle ölçeklenebilirliği sağlamak için kullanır. Blok zinciri ağındaki daha küçük bölümlere parça adı verilir.

Sharding’in birincil yararı, blok zincirinin işlem bilgilerini yalnızca bir parçanın nodeları aracılığıyla depolaması ve işlemesi gerektiğidir. Aksi takdirde, bilgi bir ağın tüm düğümlerinden geçebilirdi. Bu, ağın her yeni katılımcıyla daha yavaş ve yavaş olmasına neden olur. Sharding, tek zinciri birden çok eşzamanlı zincire bölerek bu sorunu çözer.

Parçalama mimarisi tamamen veri tabanının yatay bölümlemesini gerçekleştirmek için uygun bir yol oluşturmakla ilgilidir. Temel olarak, bölümler, her satırın hizmet ettiği farklı amaçlara göre kategorize edildiği satırlar olarak çalışır. Örneğin, bazı işlemlerin kayıtlarının tutulması için parçalardan biri tahsis edilebilir.

Güvenli verilerle oluşturulmuş merkeziyetsiz uygulamalara özel olarak geliştirilen Zilliqa aynı zamanda makineli öğrenme ile finansal algoritmaların ölçeklenmesini sağlayan bir altyapıya sahiptir.

Zilliqa üzerinde geliştirme çalışmaları resmi olarak Haziran 2017’de başladı ve test ağı Mart 2018’de yayına girdi. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, Haziran 2019’da platform ana ağını başlattı. Zilliqa’nın yerel hizmet belirteci olan ZIL, ağdaki işlemleri işlemek ve akıllı sözleşmeleri yürütmek için kullanılır.

Zilliqa ilk olarak National University of Singapore School of Computing’de yardımcı doçent olan Prateek Saxena tarafından tasarlanmıştır. Saxena ve School of Computing’deki birkaç öğrenci, 2016 yılında, parçalama odaklı bir blok zincirinin ağ verimliliğini ve hızını nasıl artırabileceğini özetleyen bir makale yayınlamıştır. Aynı dönemde Saxena, ömür boyu sürecek bir finans ve teknoloji girişimcisi olan Max Kantelia ve Singapur Bilgisayar Topluluğu’nun eski başkanı Juzar Motiwalla ile birlikte Anquan Capital’i kurmuştur. Şirket, Zilliqa ağını geliştirmek için Haziran 2017’de Zilliqa Research’ü bünyesine katarak Dong Xinshu’yu CEO, Yaoqi Jia’yı baş teknoloji sorumlusu ve Amrit Kumar’ı baş bilim sorumlusu olarak getirmiştir. Bu  üç ismin ortak özelliği de daha önce NUS School of Computing’de araştırmacı olarak çalışmış olmalarıdır.

Zilliqa’yı diğerlerinden eşsiz yapan bazı özellikleri vardır. Bu çerçevede Zilliqa, tamamen parçalanmış bir ağa dayanan dünyanın ilk halka açık blok zinciri olduğunu iddia etmektedir. Zilliqa, reklamcılık, oyun, eğlence ve finansal hizmetler ve ödeme endüstrileri dahil olmak üzere büyük ölçekli kurumsal kullanım için tercih edilen blok zinciri olmayı hedeflemektedir. Ayrıca Zilliqa ekibi, 2018 pozisyon belgesinde, platformun “VISA ve MasterCard gibi geleneksel merkezi ödeme yöntemlerine rakip olmayı hedeflediğini” belirtmektedir.

Ayrıca Zilliqa, günümüzde diğer Blockchain projelerinin ötesinde işlem hızı gerektiren merkeziyetsiz uygulamaları çalıştırmak için son derece elverişli bir Blockchain platformu konumundadır. Yüksek hacimli müzayedeler, şeffaf reklamcılık tedarik zinciri ve piyasanın çok ilerisinde bir hıza sahip ödeme ağı Zilliqa’nın gelecek uygulama planları arasında yer almaktadır.

Saniyede binlerce işlemin yapılmasına olanak tanıyan ölçeklendirme özelliğinin dışında Zilliqa kullanıcılarına şu vaatlerde bulunmaktadır:

  • Madencilere değişkenliğin az olduğu, düzenli toplu ödemeler,
  • Ethash uyumlu madencilere katılım masraflarında indirim,
  • PoW algoritmasının yalnızca tek bir noktada kullanılması, bunun sonucu olarak daha verimli enerji kullanımı,
  • Doğru bir hesaplama yapmak adına farklı bütçelere sahip merkezsiz uygulama kullanıcıları için ölçülebilir güvenlik,
  • Güvenli ve veri akışına elverişli akıllı sözleşmeler.

Pazar verilerine bakıldığında Zilliqa (ZIL) coin 14.528.599.873 adet toplam arza sahiptir. Ayrıca Zilliqa (ZIL)’in 52 haftalık en yüksek ve en düşük fiyat çizelgesine bakıldığında 52 hafta içerisinde en yüksek fiyatının 0.2547 Amerikan Doları, en düşük fiyatının ise 0.005879 olduğu görülmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir