Zcash Neden Bu Kadar Önemli Coin Haline Geldi?

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
80
Yazı Kategorileri:
ALTCOINSon Haberler

 

Daha iyi bilinen gizlilik kripto para birimlerinden biri olan Zcash (ZEC), işlem yaparken kullanıcılara isteğe bağlı anonimlik sunmak için kriptografideki gelişmeleri kullanır.

Zcash’ten önce, kripto para birimleri çoğunlukla Bitcoin (BTC) gibi “sahte” olacak şekilde tasarlandı, yani kullanıcıların takas ettiği miktar, para gönderdikleri adresler ve fon aldıkları adresler hakkındaki veriler herkesin görmesi için her zaman blok zincirine kaydedildi.

Dolayısıyla, insanların gizlilik için kripto para birimleri kullandığını duysanız da, varsayılan olarak durum bu değildir. Veriler, şirketler, hükümetler veya hain aktörler tarafından işlem yapan kişilere geri bağlanabilir (ve bazen de olabilir).

2016’da piyasaya çıkan Zcash, blok zincirinde depolanan işlemi ve adres verilerini şifrelemek için tasarlanmış “korumalı adresler” sunarak daha yüksek bir gizlilik seviyesi sundu.

Yine de Zcash, kullanıcıların istedikleri anonimlik düzeyini seçmelerine olanak tanıyarak iki tür adres sunar: şeffaf adresler (blok zincirinde görünen) ve korumalı adresler (bunlar yok).

Kullanıcılar, iki tür adres arasında işlem gönderebilir, ancak bu ek gizlilik hususları getirir.

Zcash nasıl piyasaya çıktı?

Son teknoloji kriptografisini etkinleştirmek için, Zcash blok zincirinin diğer kripto para birimlerinden benzersiz bir şekilde kurulması gerekiyordu. Bu süreç (“Zcash töreni” veya “Zcash güvenilir kurulumu” olarak adlandırılır), proje hakkındaki birçok eleştirinin temel taşı olmaya devam etmektedir.

Birincisi, Zcash’in yaratıcılarının, özel bir anahtarın parçalarını kullanarak temelde blok zinciri için ana bir genel anahtar olan şeyi işbirliği içinde yaratmaları için dünyanın dört bir yanından insanlara güvenmelerini gerektiriyordu.

Katılımcılara daha sonra kalan verileri gelecekteki manipülasyondan korumak için imha etmeleri için talimat verildi. (Daha fazla ayrıntı bulunabilir burada.)

Böyle bir yaklaşımın dezavantajı, teorik olarak güvenli olmasına rağmen, törenin amaçlandığı gibi yapıldığını hiç kimsenin kanıtlayamamasıdır. (Bu konudaki bakış açıları çeşitlidir.)

2020 itibarıyla CEO Zooko Wilcox tarafından yönetilen Electric Coin Company, Zcash blok zincirini geliştirmek için çalışan büyük bir kriptograf ekibi çalıştırıyor. Bu çalışma, kar amacı gütmeyen Zcash Vakfı tarafından da desteklenmektedir.

Her iki grup da fonlarının bir kısmını Zcash protokolü tarafından yeni ZEC’in piyasaya sürülmesiyle alıyor.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir