VeChain

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
117
Yazı Kategorileri:
ALTCOINKripto Madenciliği

VeChain’i ürün, hizmet ve veriler için tasarlanmış, bir dApp (merkezi olmayan uygulamalar) platformu olarak tanımlamak mümkündür. Bu noktada VeChain’in temel amacı; verilerin toplanmasını, yönetimini, aktarılmasını kolaylaştırmak ve güvence altına almaktır. VET coin ise VeChain’nin kripto para borsalarında işlem gören dijital parası olarak nitelendirilebilir.

Başka bir açıdan bakıldığında da VeChain, tedarik zinciri yönetimini ve iş süreçlerini geliştirmek için tasarlanmış bir Blockchain platformudur. Amacı, dağıtık defter teknolojisi (DLT) kullanarak karmaşık tedarik zincirleri için bu süreçleri ve bilgi akışını kolaylaştırmaktır.

2017 yılının temmuz ayında, merkezi Singapur’da bulunan ve kar amacı gütmeyen VeChain Vakfı tarafından kurulan VeChain, kısa sürede güçlü ortaklıklar kurarak adından söz ettirmeyi başarmıştır. PwC, DNVGL ve BMW gibi kendi sektörlerinde lider konumunda sayılan şirketlerin, VeChain’e desteği biliniyor.

Bunun yanı sıra VeChain, herhangi bir ürünün tedarik zincirinde oluşan kayıp, hata ve hasar gibi sorunları ortadan kaldırmak için kurulmuştur. 2018 yılında aşı doğrulama sistemi için Şangay otoriteleri ile kurduğu iş birliği, bu amacın en iyi örneklerinden biri olmuştur.

Aynı zamanda VeChain geliştiricileri tedarik zincirindeki kayıpları ortadan kaldırmak için çip sistemini geliştirmişlerdir. Örneğin elmas gibi değerli bir madenin iki ülke arasındaki taşınma süreci düşünüldüğünde VeChain, ürünlere akıllı çip yerleştirerek bu çiplerle, ürün yolculuğunun her aşaması izlenebilmektedir. Üstelik çipten gelen bilgiler, blockchain destekli değişmez bir defterde saklanmakta, üretici ile alıcı arasındaki yolculuğun her aşaması bu deftere kaydedilmekte ve süreçte yer alan herkes, bu hareketleri gözlemleyerek dilediği an ulaşabilmektedir.

VeChain sahtecilik ve çalıntı gibi olaylara karşı geliştirdiği akıllı koruma sistemi ile otomotiv, petrol, ilaç, gaz, maden gibi sektörlerde faaliyet gösteren lüks markaların ilgi odağı haline gelmiştir. Bu yönüyle VeChain’e olan ilginin zamanla daha da büyüyeceği ön görülmektedir.

Özetle VeChain, herhangi bir otoriteden bağımlı olmadan çalışan ve yarı merkezi yapıda bir Blockchain ağıdır. Şeffaf, erişilebilir, gözlemlenebilir ve güvenilir bir ekosistem olmasından dolayı ön plana çıkmaktadır.

VeChain’nin kripto para borsalarında işlem gören dijital parası olarak nitelendirilen VET Coin’in market değeri Nisan 2021 itibariyle 0.09248 ABD dolarıdır. Toplam arzı 86.712.634.466 olan Vet’in dolaşımdaki arzı ise 64.315.576.989’dir. 52 haftalık verisine bakıldığında ise en düşük fiyatı $0.003178, en yüksek fiyatı ise $0.09902 olarak gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir