Tezos

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
81
Yazı Kategorileri:
ALTCOINSon Haberler

Tezos, yazılım geliştiricilerin sansürlenemeyen ve üçüncü kişiler tarafından etkisiz hale getirilemeyen merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı kontratlar oluşturabilecekleri, açık kaynaklı bir blok zinciri platformu olarak tanımlanabilmektedir. Tezos blok zincirini diğerlerinden ayıran en önemli özellik, blok zincirinin kendi kendini geliştirebilmesi ve bölünmeye gerek kalmadan değişebilmesi olarak görülebilmektedir.

Tezos, 2014 yılında Arthur Breitman ve Kathleen Breitman öncülüğünde bir grup yazılımcı tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. 2017 yılında başlatılan bir kampanya ile Bitcoin ve Ethereum olarak toplamda 232 milyon dolar değerinde bir fon toplamışlardır. Toplanan bu fon halen İsviçre merkezli Tezos Vakfı tarafından yönetilmektedir. Ayrıca Tezos Vakfı ileri dönemlerde, Tezos Token kullanıcılarının yönetimde güçlerinin artmasıyla birlikte karar alıcı olma noktasında kendisini geri çekmeyi de amaçlamaktadır.

Tüm Tezos (XTZ) sahiplerinin protokol yönetimine katılabildiği Tezos, aynı zamanda demokratik blok zinciri ekosistemi olarak da tanımlanmaktadır. Bu çerçevede Tezos’un seçim döngüsü, Tezos sahiplerine resmi ve sistematik bir prosedür sunmaktadır. Bu sayede tüm paydaşlar, protokol değişikliği önerilerine oy vererek onaylama veya reddetme imkanına sahip olmaktadır. Kısaca Tezos, tüm katılımcıların yönetime dahil olarak blok zincirinin gelişimine katkıda bulunabildiği bir blok zinciri projesi olarak değerlendirilebilmektedir.

Tezos, gerçek anlamda bir dijital toplum kurarak kendini yönetebilen merkeziyetsiz bir block zincir oluşturmayı amaçlamaktadır. Ortak çıkarları ve ilgi alanları ile bir araya gelen bu dijital topluluk, Tezos (XTZ) tokenleri ile yine ortak kararlar vererek platformu daha da geliştirmeleri hedeflemektedir.

Ayrıca Tezos (XTZ)’un önemli avantajlarından biri akıllı sözleşme platformu olmasıdır. Bu platformu diğer blockchain sistemlerinden en kritik nokta ise, geliştirilecek olacak projelerin dijital topluluğun onayı ile yapılmasına olanak sağlamasıdır.

Tezos, merkezi olmayan yönetim ve kendi kendini geliştirme yeteneklerini sunabilmek için Ağ Kabuğu adını verdiği bir sistem kurgulamıştır. Ağ Kabuğu, Tezos protokolünü üç bölüme ayırmıştır. Bunlar: Ağ Protokolü, İşlem Protokolü ve Konsensüs Protokolüdür.

Ağ Protokolü, düğümlerden gelen işlemleri ağa yayınlar, blok zincirinin senkronize edilmesini ve ağdaki eşlerin (düğümler, cüzdanlar) bulunabilir olmasını sağlar.

İşlem Protokolü, XTZ yazılım işleme dili tarafından tanımlanan işlem katmanından sorumludur. Yeni jetonların oluşturulmasından, işlemlerin doğrulanması için dijital imzaların işlenmesine kadar tüm işlemleri gerçekleştirir.

Konsensüs Protokolü, ağda işlem yapan tüm düğümlerin uzlaşma durumunu takip eder. Tezos, optimize edilmiş bir hisse kanıtı konsensus protokolü kullanır. Blok zincirinin sürdürülebilir olması için hayati önem taşıyan bu protokol çifte harcamayı önler ve blok zincirindeki verilerin değişmezliğini güvence altına alır.

Ağ Kabuğu, bu üç protokol arasında ara yüz görevi görür. Protokollerin, merkezi olmayan blok zinciri yönetimi özelliğine uygun şekilde değiştirilebilmelerini mümkün kılar.

Tezos, blokları, alışılagelmiş madencilik yerine fırınlama olarak adlandırılan süreç ile doğrulayan optimize edilmiş bir hisse kanıtı konsensüs mekanizması kullanır. Doğrulama sürecine dahil olan paydaşlar, blokları fırınlamak yani işlemleri doğrulayarak blok zincirine kaydetmek için rastgele seçilir. Doğrulama işlemlerinde görev almak isteyen paydaşların, dinamik olarak değişen miktarlarda teminat göstermeleri gerekir. Doğrulama hakkını kötüye kullanan paydaşlar, bu teminatlarını kaybedebilirler. Bu süreçte görev almak istemeyen veya teminatı karşılayamayan XTZ sahipleri, haklarını fırıncılara devredebilir ve karşılığında ödül kazanabilirler.

Piyasa sıralamasında Nisan 2021 tarihi itibarıyla 33. sırada yer alan Tezos’un toplam arzı 766.422.264 olarak görülmektedir. Ayrıca 52 haftalık zaman dilimine bakıldığın en düşük 1,64 Amerikan Dolarını, en yüksek ise 7,20 Amerikan Dolarını gördüğü bilinmektedir.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir