Tether (USDT)

Beğeni:
1 0
Görüntüleme:
199
Yazı Kategorileri:
ALTCOIN

Tether yani USDT, 2015 yılında Tether Limited şirketi eliyle kripto para borsasında yerini almış, kısa sürede de aradığı popülariteye ulaşmıştır. Tether, ilk stabil coindir. Peki stabil coin nedir? Stabil coinler karşılığında değerli bir nesneye bağlanmış kripto para birimleridir. Bu karşılık kimi zaman bir para birimiyken kimi zaman da bir değerli maden olabilir. Tether ise stabil coinlerin en popüleri olup karşılığı 1 dolara (ABD) denk gelmektedir. Yani kısa deyişle; bir Tether bir dolara eşittir. Kullanıcıya sunulan her bir Tether’in karşılığında şirket kasasında bir dolar bulunmaktadır.

Kripto para birimlerinin piyasadaki ani iniş çıkışlarından çekinerek dijital paralardan uzak duran geniş bir yatırım kitlesi Tether’le tanışmaları sonrası piyasadaki yerlerini almışlardır. Bu ise Tether’i stabil coinler arasında en popüler konuma getirmiştir. Tether, dünya ekonomisinde vazgeçilmez bir yeri olan dolara entegre olması sebebiyle kripto para dünyasında istikrarını korumakta ve kullanıcılarına güven vermektedir. Ayrıca gerçekte karşılığı olan bir para birimini çok kısa süreler içerisinde, minimal maliyetlerle transfer imkânı sağlaması onun bu konuma gelmesinin en önemli sebeplerindendir.

İşlemlerini Blockchain sistemi üzerinden yürüten Tether’in işlemleri ERC-20 protokolüne bağlıdır. Piyasada karşılığı dolar olmayan herhangi bir Tether bulunmadığı için Tether madenciliği yapılamamaktadır. 2018 yılında en yüksek değeri 2,03 olan Tether’in aynı yılda en düşük değeri 0,37 dolar olmuştur. 2019 yılında ise tavan fiyatı 1,04 dolar iken taban değeri 0,98 dolar olmuştur. 2020 senesinde ise 1,06 dolar değeriyle en yüksek fiyata ulaşan Tether aynı yıl en düşük fiyat olarak 0,99 doları görmüştür. Görüldüğü üzere diğer kripto para birimleri ile mukayese edildiğinde Tether son derece istikrarlı bir grafiğe sahip ve hala bu durağanlığını koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir