Temel Analiz Nedir? Temel Analizin Yatırımdaki Hayati Fonksiyonları

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
71
Yazı Kategorileri:
ALTCOINSon Haberler

 

Kripto para dünyasına adım atıldığında birçok analiz yöntemi ile karşılaşılır. Genelde üzerine konuşulan ve paylaşılan analizler, grafiklerden oluşan pek çok indikatörün kullanıldığı teknik analizlerdir. Ancak teknik kısma girmeden evvel bilinmesi gereken ana noktanın temel analiz olduğunu bilmek gerekir.

Temel analiz, bir projenin özünü anlamaya yöneliktir. Projenin; teknolojik altyapısı, ekibi, web sitesi, hacmi, temel belgelerini, çıkış nedenlerini, inceleyerek dijital varlığa dair çıkarımlar yapmayı kapsar. Bu veriler ışığında var olan ya da çıkacak kripto varlıklara dair öngörüler oluşturulur ve olumlu sonuçlar ortaya çıkarsa yatırım yapılır.

Temel analizde ilk bakılması ve incelenmesi gereken unsur projenin kendisidir. Projenin hedefleri, vaat ettikleri, yol haritasının tutarlılığı belirleyici bir unsurdur. Bunların ulaşılabilirliği genellikle iyi tasarlanmış web sitesi üzerinden sağlanmaktadır. İyi bir projenin mutlaka çok iyi bir web sitesi olması gerekir. Ayrıca web sitesinde whitepaper bulunmalıdır. Whitepaper; projenin altyapısını net bir şekilde ifade eden, pazarlama dilinden uzak   teknik ve uzun yazılardır. Yine aynı şekilde whitepaperlara web sitesi üzerinden kolayca erilmelidir. Bu kısımlarda aklınızda soru işareti kaldıysa, web sitesinde açıklar varsa, şeffaf bir mantık oluşturulmamışsa söz konusu projenin negatif yönü ortaya çıkar. Bu durumda projeye uzak durmak gerekir.

Bir sonraki aşama ise projenin dijital izleridir. Kripto para dünyasında oldukça önemli bir yere sahip haberler, sosyal medya paylaşımları analiz edilmelidir. Hakkında çıkan haberlerin güvenilir platformlar tarafından paylaşılması oldukça önemli bir göstergedir. Projenin vaat ettikleri ile bulunduğu nokta, yaptığı anlaşmalar, sunduğu hizmetlerin tutunma oranı gibi etki değeri yüksek hamleler stratejik bir değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Burada oluşacak şüpheler yine aynı şekilde yapılacak yatırım için belirleyici olacaktır.

Ekibin hem finansal piyasalara olan hakimiyetine hem de yönetim kapasitesine dikkat etmek gerekmektedir. Ekip üyelerinin açık bir şekilde sunulması, özgeçmişleri, haklarında çıkan haberler de bir kripto varlığa dair önemli ipuçlarındandır. Eğer ekip, sizde mevcut projeyi yönetme kapasitesinin olmadığına dair bir izlenim bırakıyorsa projeye çekinceli bakılmalıdır. Üyelere dair bilgilere ulaşılmaması durumu ise başlı başına bir problemdir. Yönetici ekiple birlikte kripto para dünyasında artık oldukça net bir yeri olan dijital topluluklar da temel analiz için önemli bir unsurdur. Bu topluluklar gerçekten bir “değer” etrafında bir araya gelmişse ve resmi yöneticiler bu topluluklarla işbirliği halinde ise kripto varlıklar için olumlu bir durumdur. Bunlar da temel analizin tamamlayıcı unsurlarındandır.

Son olarak ise piyasanın genel durumuna bakılmalı ve projenin bu genel durum ile karşılaştırması yapılmalı ve proje analiz edilmelidir. Eğer proje genel olarak kripto para dünyasının gerisinden geliyorsa, genele göre inovatif değilse burada önemli bir soru işareti ortaya çıkar.

Temel analizde sürekli bir şüphe olması gerekmektedir. Çok dalgalı ve aktörlü bir piyasa için en iyi çare kuşkulanmaktır. Bu kuşkuyu stratejik karar aşamasının temel bileşeni haline getirmek gerekmektedir. Temel seviyedeki analizler yapıldığında projeye olan güven sizi yatırıma teşvik ediyorsa teknik analiz kısmına geçilmeli ve yatırım buradaki değişkenleri de göz önünde bulundurarak yapılmalıdır.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir