Solana

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
191
Yazı Kategorileri:
ALTCOINKRİPTO HABERLERİ

Solana, güvenlikten ve merkeziyetsizlikten ödün vermeden ölçeklenebilirlik sağlamaya odaklanan tek zincirli, Proof-of-Stake protokolü olan Solana’nın yerel tokenidir. Solana 2017’de eski Qualcomm, Intel ve Dropbox mühendisleri tarafından geliştirilmiştir.

 

Solana’nın ölçeklendirme çözümünün temeli, tek ve güvenilir bir zaman kaynağının olmadığı dağıtılmış ağlarda zaman problemini çözmektir. Proof-of-History (PoH) adlı merkezi olmayan bir saati içermektedir.

Çeşitli platformlarda ifade edildiği üzere Solana’nın temel amacı, yüksek frekanslı blok zinciri uygulamalarını desteklemek ve dünyanın finansal sistemlerinin demokratikleşmesini sağlamaktır.

Yapılan açıklamalar ışığında Solana, kullanıcılarına şu özellikleri sunmaktadır:

  • Ölçeklenebilirlik: Solana, blok sürelerini 400 milisaniye olarak korurken saniyede 50.000’den fazla işlemi destekleyebilmektedir.
  • Merkeziyetsizleştirme: Solana, Turbine blok yayılma protokolünün kullanılmasıyla platform, yüksek performanslı ve ölçeklenebilir kalırken binlerce node’u destekleyebilir.
  • Pahalı olmayan uygulama: Ağ içerisindeki işlem maliyetlerinin 1 milyon işlem için 10 ABD dolarına mal olduğu tahmin edilmektedir.

Ek olarak Solana, Solana platformunun kendi kripto para birimidir ve çeşitli kullanım durumlarında da devreye girebilmektedir. Örneğin, Solana tokenleri staking işlemlerinde de kullanılabilir. Böylece kullanıcılar bir yandan staking ödülleri kazanırken öte yandan da platformda söz sahibi olmaktadır.

Ayrıca kullanıcılar, ağdaki basit token işlemleri ve akıllı sözleşme yürütmeleri için ödeme yapmak amacıyla SOL tokenlerini kullanabilmektirler. Ayrıca yakın gelecekte SOL tokenlerinin “yönetişim” tokeni olarak da kullanabileceği de çeşitli kaynaklarda ifade edilmektedir.

Bunlara ilave olarak Solana, token sahiplerini işlemleri doğrulamaya teşvik eden delege edilmiş bir Proof-of-Stake fikir birliği algoritması kullanıyor. Yapılan açıklamalara göre Solana’nın güvenlik tasarımının bir parçası olarak, tüm ücretler SOL olarak ödenecek ve yakılarak toplam arz azalacaktır. SOL tedarikine yönelik bu deflasyonist mekanizma, daha fazla token sahibini stakinge teşvik ederek ağ güvenliğinin artmasını sağlayacaktır.

Özetle Solana kendisini; hızlı, güvenli ve sansüre dirençli bir blok zinciri olarak tanımlamaktadır. Yapılan açıklamalar ve araştırmalar çerçevesinde Solana’nın uluslararası ölçekte kabul edilebilirliği sağlamış ve temellendirmiş olduğu altyapısından kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Solana’nın Nisan 2021 itibariyle marketcapine bakıldığında ise toplam arzının 492.408.623, dolaşan arzının ise 268.284.112 olduğu görülmekte ve piyasa değerinin de 24.11 ABD Doları olduğu gözlemlenmektedir. Aynı şekilde 52 haftalık veriye bakıldığında bu 52 hafta içerisinde en düşük değerinin 0,5052 ABD Doları, en yüksek değerinin ise 25.57 ABD doları olduğu görülmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir