Ripple

Beğeni:
1 0
Görüntüleme:
224
Yazı Kategorileri:
ALTCOIN

Bitcoin altyapısı kullanıp ondan  farklılaşabilmesi ve en çok bilinip kullanılan SPB’lerden olmasından dolayı Ripple’ın kısa tarihçesine değinmek gereklidir tabiki.

Ripple protokolünün öncüsü Ripplepay, Ryan Fugger tarafından 2004 yılında Vancouver şehrinde merkezi olmayan, güvenli ve online bir para sistemi kurmak ve kişilerin kendi para birimlerini oluşturmalarını sağlamak amacıyla geliştirildi. Proje önceleri birbirini tanıyan kişiler arasında ortak tanıdıklar bulup karşılıklı borçların mahsuplaştırılarak ödemelerin gerçekleştirilmesini amaçlamaktaydı.

Bu fikirden ilham alan bazı programcılar da işlemlerin Bitcoin sistemi gibi madencilik faaliyetleriyle değil kullanıcılar arasındaki gerçekleşen oy birliği süreciyle doğrulandığı dijital bir para birimi sistemini Mayıs 2011’de geliştirmişlerdir. Ripple adlı bu sistemde madencilik süreci olmadığından daha az enerjiye ihtiyaç duyulur. Ayrıca Bitcoin teknolojisi kullanan SPB’ler, sistemdeki tüm katılımcıları senkronize olarak iletişim halinde olmaya zorladığı için işlem süreçleri daha yavaş gerçekleşmektedir. Buna alternatifolarak Ripple, sistem içinde güvenilir alt ağlar oluşturan bir algoritma tarafından geliştirilmiştir. Programcılar Eylül 2012’de OpenCoin firmasını kurmuştur.

Opencoin, Ripple İşlem Protokolünü (RTXP) geliştirmiştir. Bu protokole göre iki taraf arasında doğrudan ve anlık para transferini gerçekleştirilir. Bu protokolle mevcut bankacılık sistemindeki uzun işlem sürelerinin ve yüksek işlem masraflarının ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Ripple sisteminde USD, Euro, Renminbi, Yen, Rupi, altın ve havayolu milleri takas edilebilmektedir. Güvenlik içinse OpenCoin Ripple’ı, bağımsız doğrulama sunucularınca yönetilen ortak bir muhasebe defteri ile çalışacak şekilde programlamıştır. herkes doğrulayıcı sunuculara sahip olabilmektedir; bankalar da dahil. Opencoin aynı zamanda Ripple Sanal Para Birimi (XRP) olarak adlandırdığı kendi para birimini oluşturmuştur. XRP ile finansal kuruluşlar cüzi masraflar ve işlem süreleriyle para transferi gerçekleştirebilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir