Polygon (MATIC)

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
183
Yazı Kategorileri:
ALTCOINKRİPTO HABERLERİ

Hindistan merkezli, daha önce Matic Network olarak bilinen ve isim değişikliğine giden Polygon, Ethereum blockchain’ine uyumlu ağ oluşturulmasını sağlayan bir protokol olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazılımcılar için geliştirilmiş olan Polygon, kullanıcıların Ethereum ağı ile yüksek bir uyum sağlayabilmesini hedeflemekle birlikte bunun yanı sıra ölçeklenebilirlik, güvenlik, topluluk iş birliği gibi birçok avantajı da beraberinde getirmektedir.

Polygon ile oluşturulan blockchain ağları Metamask, MyCrypto ve Remix gibi tüm Ethereum araçlarıyla uyumlu bir şekilde çalışmaktadır. Aynı zamanda Polygon’un projeleri arasında Aavegothchi, Polymarket, Easyfi gibi platformlar da bulunmaktadır. Ayrıca Hudson Jameson, Ryan Sean Adams, John Lilic, Anthony Sassano gibi Ethereum blockchain camiasının ünlü isimleri Polygon’a danışman olarak katılmıştır.

Bu çerçevede, projenın yerel token’ı olan MATIC, Polygon ekosistemi içerisinde kullanılmak üzere oluşturulmuş bir ödeme aracıdır.

Polygon’un kullanıcılarına sağladığı birçok avantajdan bahsetmek mümkündür. Örneğin bunlar:

  • Polygon, gelişmiş blok zinciri sistemleri ile yavaş onay işlemlerini ve işlemlerden alınan yüksek işlem ücretlerini düşürmeyi amaçlamaktadır.
  • Ana platformlar üzerinde kesinliği kabul edilmiş, hızlı ve aynı zamanda daha düşük maliyetli platformlar kurmayı amaçlamaktadır.
  • Ethereum ağında bulunmasından dolayı, Proof of Stake kontrol noktalarını kullanarak çalışmalarında daha hızlı olmayı hedeflemektedir.
  • Kurulması planlanan MATIC Network zincirleri kurulduktan sonra milyonlarca işlemin aynı anda daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceği düşünülmektedir.

Bahsedildiği üzere Polygon’un yerel tokeni olan MATIC, Polygon ekosistemi içerisinde kullanılmak üzere oluşturulmuş bir ödeme aracıdır. Aynı zamanda MATIC ile birlikte kullanıcıların ekosistemin gelişimine ve ekonomisine katkı sağlaması da beklenmektedir.

Polygon’un ekosistem içerisinde bazı amaçlardan da söz etmek mümkündür. Polygon geliştiricilerinin çağdaş kripto teknolojilerinin karşılaştığı önemli sorunlara çözüm olarak sunduğu özelliklerle birlikte piyasada ortaya çıktığını söylemek gerekmektedir.

Örneğin Polygon, ölçeklenebilirlikle ilgili sorunları çözerek kitlesel benimsemeyi teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu sorunlar, blockchain ekosistemlerinin, özellikle mevcut taleple ölçeklendirme açısından, merkezi olmayan uygulamaların popülaritesine ayak uydurmakta zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Polygon’un teknik incelemesinde sunulan tahminlere dayanarak bu platform, 2 saniyeden daha kısa blok onay süreleriyle birlikte tek bir yan zincirde saniyede 65.000 işleme varan teorik hızlara ulaşabilme yetisine sahiptir.

Aynı zamanda, platform, ana zincirde kesinlik olan merkezi olmayan bir Plazma operatör sistemine sahiptir. Buna ek olarak, Ağ geliştiricileri, temel Matic Chain üzerinde daha da fazla işlemi desteklemek için yeni yatay yan zincirlerin kolay eklenmesini vaat etmektedir. Buna dayanarak, Ağ kendisini yalnızca ödeme sistemlerine değil, oyun ağlarına ve merkezi olmayan borsalara da yardımcı olarak görmektedir.

Polygon, ademi merkeziyet ilkelerinden ödün vermeden yavaş işlemleri geçmişte bırakmayı vaat etmektedir. Polygon ekibinin tahminlerine dayanarak, Ağın Proof-of-Stake uygulamasını ve onun stake etme mekanizmasının, yüksek işlem hacmi elde etmenin önündeki engelleri ortadan kaldırması beklenmektedir.

Polygon’un PoS consensus modeli, aynı zamanda ademi merkeziyetçiliğe ve güvenliğe zarar vermeyecek şekilde uygulanıyor olarak tanımlanmaktadır. Fikir birliği, her kontrol noktası için stakerlar tarafından atanan seçkin bir blok üreticileri ekibi tarafından sağlanmaktadır. Bu üreticiler, sistemin sözde hızlı bir şekilde bloklar oluşturmasına izin vermektedir

Aynı zamanda Polygon, işlem ücretlerini düşürmeyi ve kullanıcı deneyimini (UX) iyileştirmeyi vaat etmektedir. Hizmetler veya işlemler karşılığında jetonların ödenmesinin birçok kripto projesinin mikro ekonomisinin omurgası olduğunu düşünen Polygon ekibi, çözüm olarak ölçek ekonomisini seçmiştir. Blok üreticilerinin çok sayıda işlemi gerçekleştirdiği ve böylece maliyetlerini düşürdüğü özel bir katmana sahiptir. Bu çerçevede Polygon ekinine göre ana zincirden Matic zincirine birlikte çalışabilirlik ve sorunsuz geçiş de UX’i iyileştirmelidir.

Ayrıca Polygon, varlıkların birlikte çalışabilirliğini ve diğer zincir dışı çözümlerle uyumlu çoklu mikro ödeme kanallarını desteklemektedir. Polygon, Ethereum Sanal Makinesinin (EVM) durum tabanlı sistemi üzerinde çalıştığı için farklı iki taraf arasında ödeme kanallarının açılmasına ihtiyaç duymamaktadır. Bu nedenle, geçerli bir Ethereum adresi, bir müşterinin ödemeleri alabilmesi için Matic zincirine katılmasına gerek kalmadan eşit derecede geçerli Matic adresi olarak kabul edilir. Bu durumda gerekli olan tek şey bir Matic cüzdanına sahip olmaktır.

Pazar verilerine bakıldığında Polygon (MATIC) coin 10.000.000.000 adet toplam arza sahiptir. Ayrıca Polygon (MATIC)’in 52 haftalık en yüksek ve en düşük fiyat çizelgesine bakıldığında 52 hafta içerisinde en yüksek fiyatının 0.9407 Amerikan Doları, en düşük fiyatının ise 0.01176 olduğu görülmektedir.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir