PANCAKE SWAP (CAKE)

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
168
Yazı Kategorileri:
ALTCOIN

Binance Smart Chain tabanlı olan Pancake Swap, kripto paraları borç vererek değerlendirme temelinde inşa edilmiş bir merkeziyetsiz finans uygulamasıdır. CAKE ise Pancake Swap’ın tokenıdır ve birçok pariteden alım satım yapılabilmektedir.

Curve Finance, Uniswap, Sushiswap, Balancer gibi birçok merkeziyetsiz borsa (DEX) Ethereum teknolojisini kullanır. Bunlarla aynı kulvarda boy gösteren PancakeSwap ise Ethereum’un rakiplerinden olan Binance Smart Chain ile uyumlu çalışır. Bu noktada Binance Smart Chain; kullanıcılara “daha düşük ücretlerle, daha hızlı işlem yapmayı” vadetmektedir.

Otomatik piyasa yapıcı (AMM) modelini kullanan PancakeSwap; kullanıcılarına en temelinde alım-satım yapma fırsatı tanır. Diğer birçok DEX’te olduğu gibi onu havuza likidite ekleyip pasif kazanç elde etmek için kullanmayı mümkün kılmaktadır. Bu çerçevede Ethereum block chain’i (blok zinciri) üzerinde akıllı sözleşmeler sistemiyle çalışan Pancake Swap (CAKE), aslında BEP-20 token’leri takas etmek ya da borç vermek (stake etmek) için tasarlanmış merkeziyetsiz (De-Fi) bir kripto para borsasıdır.

CAKE, Pancakeswap bünyesinde oluşturulmuş tokenlerden biridir. Staking, farming ve aynı zamanda governance gibi işlemlerde tercih edilebilen güvenilir bir tokendır. Ayrıca Pancakeswap borsası desteği sayesinde güvenilir ve tercih edilebilir bir tokena dönüşmektedir.

Pancake Swap (CAKE), Ethereum’un SushiSwap ve UniSwap protokollerine benzerlikler de göstermektedir. Örneğin topluluk yönetişimi ve likidite sağlayıcı tokenlerin farm edilebilmesi gibi özellikleriyle benzerlikler gösterse de bu protokollere nazaran yenilikçi bir yapıdadır. Ayrıca Pancake Swap protokolü üzerindeki CAKE yatırımları sayesinde yatırımlarla orantısal olarak ödüller (faiz) kazanılabilmektedir.

Piyasa verilerine bakıldığında Pancake Swap (CAKE) coin, 160.447.894 bir toplam arza sahiptir. 52 haftalık en yüksek ve en düşük fiyat hareketine bakıldığında ise CAKE’in 52 hafta içerisinde en yüksek fiyatının 44,18 Amerikan Doları, en düşük fiyatının da 0,19 Amerikan doları olduğu görülmektedir. Son 1 yıl içerisinde CAKE’in kazanç oranı, birçok coini de geride bırakmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir