NEO Coin Nedir? GAS Ödüllendirme Sistemi

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
74
Yazı Kategorileri:
Genel

 

2014 yılında serüvenine başlayan NEO, Şangay merkezli bir şirket olan Onchain şirketi tarafından geliştirilmiştir. İlk dönemlerinde adı “Antshares” olan ve 2017 yılında NEO olarak isim değiştiren bir kripto para platformu olarak karşımıza çıkmaktadır.

NEO, Akıllı sözleşmeleri destekleyen, dApps ve ICO’lar için destek de dahil olmak üzere benzer işlevsellik sağladığı için “Çin’in Ethereumu” olarak nitelendirilmektedir. Bazı noktalardan Ethereum’a benzemekle birlikte, JAVA, C/C# ve GO gibi birçok dilde kodlanabilir bir altyapıya olanak sağlamaktadır. Ancak yine bunun için Ethereum ile kendi Solidity dilini kullanmak zorunluluğu bulunmaktadır.

“NEO” token’ı Ethereum’un Ether’ine benzer şekilde, sistemdeki uygulamalar tarafından kullanılan para birimidir ve “GAS” olarak adlandırılan ödüllendirme sistemine sahiptir. NEO’ya sahip olanlar GAS şeklinde ödüller almakta ve bu ödülleri de ayrıca satın alabilmektedirler.

NEO, görünüşte şirket için iyiye işaret eden, ancak gelecekte de regülasyonlara tabii olabilecek hükümet destekli bir endüstri konferansına katıldığı için Çin devletinden onay aldığı söylenebilmektedir. Bununla birlikte, geçmişte Çin hükümeti Bitcoin’i bir para birimi olarak görmediğini belirterek sahiplerine resmi bir uyarıda bulunmuştur. Bu yönüyle NEO, Çin devletinin resmi olmasa da kripto piyasasında desteklediği para birimi olarak değerlendirilebilmektedir. Ayrıca Piyasalar NEO ve Ethereum arasında bariz paralellikler kurmaktadır. Ethereum Batı’nın akıllı sözleşme aktörü iken, NEO bir uzak Doğu güç merkezi konumundadır.

Temelde ise NEO, üç kademeli bir sisteme sahiptir. Bunlar; akıllı kontratlar, dijital varlıklar ve dijital kimlikler. Bu sistemle NEO’nun amaçladığı temel nokta, dijital ve dijital olmayan varlıkların mülkiyetini korumaktır.

Bu bağlamda NEO’nun sunduğu “akıllı ekonomi” akıllı kontratların, dijital varlıkların ve dijital kimliklerin toplamından meydana gelmektedir. Akıllı ekonomi vasıtasıyla da fiziksel varlıkların blokzincirde dijitalleşmesine imkan tanımaktadır. Aynı zamanda herhangi bir geliştirici NEO ile akıllı sözleşmeler üretebilmektedir. Dolayısıyla NEO bir kuruluşun, bireyin ya da varlıkların kaydedilmesini dijital kimlikler vasıtasıyla sağlayabilmektedir.

NEO’nun Pazar’ına baktığımızda toplam arzının 100.000.000, dolaşımdaki arzının ise 70.538.831 NEO olduğu bilinmektedir. 52 haftalık en yüksek ve en düşük fiyatına bakıldığında ise en yüksek fiyatının 105.37 Amerikan Doları, en düşük fiyatının da 7,21 Amerikan doları olduğu görülmektedir.

 

 

 

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir