LUNA Coin Nedir? Terra Hangi Sorunları Çözecek?

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
31
Yazı Kategorileri:
Genel

Terra (LUNA), piyasaya bazı benzersiz kavramlar ve teoriler getiren merkezi olmayan bir finansal altyapı ve blok zinciri protokolüdür. Ağ, kullanıcılara internet için programlanabilir para kazandırmak için yerel bir token, stabilcoin protokolü, oracle sistemi ve akıllı sözleşmelerden yararlanır.

Proje, anında ödeme sağlayan birden fazla stabilcoin seçeneği sunar. Bu görevi başarmak için Terra, bir varlığın parasal arzını değeri korumak için aktif olarak değiştiren bir fiyat istikrarı algoritmasına güveniyor. Bu şekilde Terra, kullanıcılara daha düşük ücretler, daha fazla istikrar, sorunsuz sınır ötesi değişimler ve yüksek düzeyde duyarlı finansal varlıklar sağlayabilir.

Terra (LUNA) Hangi Sorunları Çözer?

Terra, şu anda dünyanın en iyi stabilcoinlerinin karşılaştığı birçok sorunu hafifletmeyi amaçlamaktadır. Birincisi, ağ pazardaki merkezileşmeyi azaltmak istiyor. Rekabetin aksine, Terra’nın protokolü birden çok blok zincirinde çalışır. Ağ ayrıca, açık finansal altyapısı aracılığıyla bu varlıklar üzerindeki teknik sınırlamaları ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Terra’nın (LUNA) Faydaları

Terra (LUNA), pazara birçok fayda sağlar. Merkezi olmayan ve izinsiz yapısı, onu dijital ekonomi için ideal kılar. Ağ, rekabetçi programlanabilir ödemeler, lojistik ve Dapp ve stabilcoin geliştirmeyi basitleştirmek için tasarlanmış bir altyapı sunar.

Birlikte çalışabilirlik

Terra tamamen birlikte çalışabilirlik ile ilgilidir. Ağ, Cosmos IBC ile birbirine bağlanan birden çok zincir üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Terra şu anda Ethereum ve Solana’da yayında. Geliştiriciler, yakın gelecekte diğer en iyi performans gösteren blok zincirlerini de içerecek şekilde protokollerini genişletme planlarını duyurdular.

Programlanabilir

Terra’nın kalkınma odaklı bir gündemi var. Ağ, programcıların Rust, Go veya AssemblyScript’te akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak tanır. Ek olarak, ağın oracle’larını kullanarak Dapp’ınıza ekstra işlevsellik ekleyebilirsiniz. Oracles, verileri blok zincirine ve blok zincirinden iletme yeteneğine sahip zincir dışı sensörlerdir. Oracle’lar, özellikle fiyat keşfi amacıyla kullanıldığında birçok blok zinciri ağı için kritik öneme sahiptir.

Kolaylaştırılmış Finansal

Şeffaf bir ekosistem oluşturmak, Terra’nın geliştirme ekibinin hedeflerinin başında geliyordu. Ağ, karmaşık ödemeler değer zincirinin yerini alması için sıfırdan inşa edildi. Terra, özellikle tek bir blok zinciri katmanı ile kredi kartı ağlarına, bankalara ve ödeme ağ geçitlerine olan ihtiyacı azaltmaya veya tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Terra (LUNA) Nasıl Çalışır?

Terra, piyasaya kendi kendini dengeleyen sabit paralar ve diğer benzersiz özellikler sağlamak için programlanabilir bir altyapı kullanır. Bu görevi başarmak için, ağ esnek bir parasal arz mekanizmasına güveniyor. Platform, değerlerinin temel varlıklarına bağlı kalmasını sağlamak için stabilcoin arzını otomatik olarak ayarlar.

Sabit paralar

Şu anda Terra’da pek çok farklı Stablecoin türü bulunmaktadır. Özellikle, ABD dolarına sabitlenmiş TerraUSD (UST), Güney Kore wonuna sabitlenmiş TerraKRW (KRT), Moğol tugrikine sabitlenmiş TerraMNT ve sabitlenmiş TerraSDR’ye (SDT) erişebilirsiniz. IMF’nin SDR hesap birimi.

Çapa Protokolü

Ağ, Çapa protokolünü Terra stablecoin sahiplerinin ödül kazanması için bir araç olarak sunuyor. Terra stablecoins, bir tasarruf hesabına benzer ödüller kazanır. Protokol, anında para yatırma ve çekme işlemlerini destekler. Anchor ayrıca, borçluların kısa vadeli krediler için teminat olarak büyük blok zincirlerinden likit stake edilmiş PoS varlıklarını indirmelerine izin veren bir borç verme protokolü olarak da işlev görür.

Ayna Protokolü

Terra kullanıcıları, Yansıtma Protokolünü kullanarak kolayca değiştirilebilir varlıklar oluşturabilir. Bu yeni yaratılan varlıklar sentetik olarak bilinir. Özellikle, bir Mirror varlığı (mAsset) basmak için, teminat olarak Terra stablecoins veya mAssets’teki mevcut varlığın değerinin% 150’sinden fazlasını kilitlemeniz yeterlidir.

GAZ

Ethereum’un yaklaşımına benzer şekilde Terra, akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için GAS’ın kullanılmasını gerektirir. Bu strateji, blok zincirindeki istenmeyen postaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve madencilerin bu eylemleri gerçekleştirmesi için başka bir teşvik katmanı ekler.

Stake etme

Ayrıca LUNA’ya bahis yapabilir ve ödüller kazanabilirsiniz. Terra ekosisteminde, stake etme ödülleri, gaz (hesaplama ücretleri), vergiler ve senyoraj ödüllerinin bir kombinasyonundan elde edilir. Spesifik olarak, her Terra işleminde% 0,1 ila% 1 arasında değişen küçük bir işlem ücreti, stake’ler için bu kazançları artırır.

LUNA, Terra ekosisteminin yerel coinsıdır. Bu coin, ağda birçok amaca hizmet eder. Öncelikle, ağın stabilcoinlerinin fiyat istikrarını güvence altına alan teminatlandırma mekanizmalarını çalıştırmak için kullanılır. Ek olarak, Terra ekosistemi içindeki değeri stake etme yoluyla kilitlemek çok önemlidir.

Uzlaşma

Terra (LUNA) bir DPoS (Temsilci Teminat Kanıtı) ağıdır. Bu atama, Doğrulayıcıların işlemleri onayladığı ve blok zincirine bloklar eklediği anlamına gelir. Çabaları için LUNA’da ödüllendiriliyorlar. Doğrulayıcı olmak için, en iyi LUNA sahipleri arasında olmanız gerekir. Bu unvana hak kazanamayanlar, coinlarını yine de paylaşabilir ve pasif ödüller kazanmak için bunları bir Doğrulayıcıya devredebilir.

Yönetim

Terra, toplum temelli bir yönetim mekanizması kullanır. Doğrulayıcılar, önemli ağ güncellemeleriyle ilgili oylama haklarına sahip olur. Bu güncellemeler, teknik değişiklikleri, yükseltmeleri, ücret yapısındaki değişiklikleri ve daha fazlasını içerebilir. Topluluk yönetişim mekanizmaları idealdir çünkü teklifler için fikir birliği desteği sağlarlar. Özellikle, herhangi bir Doğrulayıcı, topluluk tarafından oylanmak üzere teklifler sunabilir.

Terra Tarihi (LUNA)

Terra (LUNA) piyasaya ilk olarak Ocak 2018’de girdi. Ağın kurucuları Daniel Shin ve Do Kwon, dijital ekonominin esnek doğasını yansıtabilecek yeni bir “akıllı para” türü yaratmaya çalıştı. Kwon şu anda Terraform Labs’ın CEO’su olarak görev yapıyor.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir