Kusama

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
138
Yazı Kategorileri:
ALTCOINKRİPTO HABERLERİ

Polkadot geliştiricileri tarafından geliştirilen Kusama, kullanıcıları için hız gibi önemli bazı çözümler sunmayı amaçlayan deneysel bir blockchain platformudur. Kusama’nın yaratıcısı aynı zamanda Ethereum‘un da kurucularından biri olan ünlü bilgisayar bilimcisi Dr. Gavin Wood’tur. Kendini Polkadot’ın kuzeni olarak tanımlayan Kusama, geliştiriciler için büyük ölçüde birlikte çalışılabilirlik ve ölçeklenebilirlik sunmayı hedeflemektedir. Kusama, Parity Technologies tarafından geliştirilen bir alt yapı üzerine inşa edilmiştir.

Kusama, hızlı tempolu projeler için Polkadot’a bulunmayan özellikler vadederek; parçalanmış ağlar arasında yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışılabilirlik sunmaktadır. Platform, kendi blockchainlerini yenilemek veya kullanmak isteyen geliştiriciler için bit deneme ortağı sağlamak için tasarlanmıştır. CoinMarketCap’e göre geliştiriciler Polkadot ekosistemine geçmeden önce Kusama’yı bir hazırlık ağı olarak kullanabilirler. Fakat, birçok proje Kusama ağı ile devam etmeyi de tercih etmektedir.

Kusama, Polkadot’un erken, denetlenmemiş ve rafine edilmemiş bir sürümüdür. Kusama, ekiplerin ve geliştiricilerin bir parachain oluşturup kullanmalarına veya Polkadot’un yönetişim, staking, adaylık ve doğrulama işlevlerini gerçek bir ortamda denemelerine olanak tanıyan bir alan olarak hizmet vermeyi amaçlamaktadır.

KSM coin, Kusama platformunun yönetim token’ıdır. Kusama platformu ise Substrate ve Polkadot ile neredeyse aynı kod tabanı kullanılarak oluşturulmuş, ölçeklenebilir özel bir Blockchain ağıdır. Ağ, Kusama’da hızlı hareket etmek ve yenilik yapmak veya Polkadot’ta dağıtım için hazırlanmak isteyen ekipler için deneysel bir geliştirme ortamıdır.

Öte yandan Kusama, Parity Technologies ve Web3 Foundation’ın en son teknolojisini geliştiricilerine sunmaktadır. Ek olarak Kusama’nın parçalanmış blok zincirleri ve açık yönetişimi, işletmelerin, pazarların ve uygulamaların konuşlandırılması ve olgunlaşması için ölçeklenebilir ve geleceğe dönük bir altyapı sağlamaktadır.

Aynı zamanda Kusama network’ü aracılığıyla kullanıcılar kendi Blockchain’lerini oluşturabilmektedir. Kusama kullanıcılarına, hızlı hareket etme ve ürün oluşturma imkanı sunmakta,  risk alma ve çabuk hareket etme özelliği ile geliştiricilerin yönetişim ve yükseltme sürecinde hızlı bir şekilde hareket etmesine olanak vererek hızlı ilerleme ve büyümeye fırsat tanımaktadır.

Ayrıca platformun giriş ücretlerinin düşük olması da kullanıcı açısından avantaj sağlamaktadır. Buna ilaveten Kusama’nın sunduğu ileri teknoloji ile geliştiriciler, özel ve çok zincirli Blockchain’ler oluşturabilmektedir.

Kusama, ağın gelişimini oylayan ve kontrol eden bir ağ katılımcıları topluluğuna aittir ve bu topluluk tarafından yönetilmektedir. Bu çerçevede kullanıcılar ağda söz sahibi olabilmektedir. Ek olarak kullanıcılar parachain, parathread veya dApp’leri için Polkadot’un küresel markasından ve geliştirici topluluğundan yararlanabilmektedir.

Kusama’nın pazar verilerine bakıldığında toplam arzının 9.651.217 olduğu görülmektedir. Yine pazar verilerine göre 52 haftalık dönemde en yüksek fiyatının 566,74 Amerikan Doları, en düşük fiyatının ise 4,87 Amerikan doları olduğu göze çarpmaktadır.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir