Kripto Paralara Kurumsal Yatırımlar

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
151
Yazı Kategorileri:
KRİPTO HABERLERİ

Kripto paraların geldiği noktaya dair en önemli ipuçlarından birinin de bu alana yatırım yapan kurumsal firmalar olduğunu söylemek mümkün. İlk çıktığı günlerde oldukça sınırlı bir kullanıcı kitlesine sahip kripto paralara rağbet katlanarak arttı ancak sisteme olan güven tam olarak sağlanamamıştı. Başlangıçta devletlerin ve devlet üstü organizasyonların bu konudaki tutumunun negatif olması “güven” probleminin önemli etkenlerindendi. Ancak bu sert tutum gün geçtikçe kırılıyor.

 

Bunun yanında sermayenin önemli bir bölümünü elinde tutan; ulusal ve uluslararası ölçekte oldukça büyük hacimlere sahip firmalarında bu alana yatırım yapmaması kripto para algısının pozitife dönmesinin önünde bir engeldi. Ancak son bir yılda kurumsal firmaların kripto para dünyasına yatırım yaptığına dair haberlerin çıkması bu algının kırılmasında önemli bir basamak oldu. Yatırım departmanlarında onlarca hatta yüzlerce uzmanın çalıştığı bu firmaların bu yatırımları duyurması kripto paralara olan güveni arttırdı ve sistemin uzun soluklu olacağının önemli sinyalleri oldu.

 

Bu yatırımlardan en çok ses getireni hiç şüphesiz Elon Musk’un sahibi olduğu Tesla şirketinin ödemelerde Bitcoin kabul edeceğini duyurması oldu. Zaten Elon Musk’un kripto paralara olan ilgisi bilinmekteydi. Bu alakayı kurumsal düzeye taşıması ciddi bir haber değerine ulaştı ve ilgiyi kurumsal yatırımlara yönlendirdi.

Dünyanın en çok bilinen online ödeme platformlarından PayPal’ında kripto para ile ödeme almaya başlaması sisteme olan güveni perçinledi. Şirket “Checkout with Crypto” yani “Kripto ile Öde” uygulamasını çıkarttı. Kullanıcılar ellerindeki kripto paralarını dolara çevirerek bu sistem üzerinden ödeme yapabilir hale geldi. PayPal CEO’su Dan Schulman’ın bu uygulamayı daha da ileri götürerek kripto para entegrasyonunu geliştireceklerini belirtmesi önemli bir detay olarak öne çıktı.

 

Son günlerde kurumsal şirketler arasında dikkat çekenlerden biri de dünyanın en ünlü ve köklü dergilerinden olan Time oldu. Time Grayscale –dünyanın en ünlü kripto varlık yönetici şirketi-  firması ile iş birliği halinde kripto paralarla ilgili bir video serisi hazırlayacak. Aynı zamanda Bitcoin ile ödeme kabul edecek ve artık rezervlerinde Bitcoin tutacak. Dünyanın en etkili medya mecralarından biri olan Time’ın bu girişimi oldukça önemli. Çünkü Time köklü ve geleneksel bir şirket. Görece yeni sayılan kripto varlık dünyasına böyle bir şirketin adım atması kripto paraların geleceğine dair olumlu havayı güçlendiriyor.

 

Kripto paralara yatırım yapan kurumsal şirketler sadece bu üçü ile sınırlı değil. Onlarca hatta yüzlerce şirket halihazırda bu alana yatırım yaptı, yapmaya devam ediyor. Birçok firmanın çalışanları maaşlarını Bitcoin olarak almak istiyor. Ve yine birçok firma kripto paralarla ödeme kabul ediyor. Yani kripto paralar gün geçtikçe sisteme adapte oluyor. Dünyaya yön veren bu firmaların da kripto paralarla ilgili attığı adımlar sistemin hem güvenliğini sağlıyor hem de kripto paraların geçici işlev taşımadıklarını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir