Kripto Paralar İçin Güvenlik Önlemleri

Beğeni:
1 0
Görüntüleme:
525
Yazı Kategorileri:
KRİPTO HABERLERİ

Kripto paraların çalışma prensibi blockchain teknolojisine dayanır. Bu teknoloji sayesinde kripto para güvenliği sağlanır. Ancak sistemin kendisinin güvenli olduğu sizin güvenlik önlemi almayacağınız anlamına gelmez, güvenlik kullanıcının davranışına bağlıdır. Oldukça farklı kripto para dolandırıcılıkları mevcuttur. Bunlardan korunmak için yapılabilecekleri gelin birlikte inceleyelim.

Öncelikle genel anlamda işlem yaptığınız tüm cihazların azami güvenli olmasına dikkat edin. Bu sadece kripto para için değil genel bir güvenlik önlemidir. Zararlı yazılımlardan cihazlarınızı korumak için özellikle uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunduğuna emin olun. Sık sık cihazlarınızı güvenlik testlerine tabi tutun. Cihazlarınızı risklere karşı korumak için güvenilir yazılımlar kullanın.

Kripto para dünyasında geçerli olan üç tür cüzdan çeşidi vardır. İlki yazılım cüzdanı denilen ve cihazlara kurularak işlem yapılan cüzdan çeşididir. Yukarıda bahsedilen temel güvenlik önlemleri özellikle yazılım cüzdanı için gereklidir. İkincisi kâğıt cüzdan denilen kağıt cüzdan siteleri tarafından üretilmiş kağıt üzerine yazılmış bir nevi şifredir. Kağıt cüzdan oluşturulurken zararlı yazılımlara karşı cihazların güvenlik önlemi alınmalıdır.  Bunun yanında fiziki olarak da kimsenin sizi görmemesi gerekir. Kâğıt cüzdanın güvenli bir yerde saklanması gerekir. Çevrim dışı bir yöntemin kullanılması kâğıt cüzdanları güvenli kılar. Son cüzdan türü ise donanım cüzdanlarıdır. Çevrim dışı bir depolama alanında (USB vb.) kullanıcı anahtarının saklanmasıdır. Kâğıt cüzdanlar gibi çevrimdışı çalışma prensibi donanım cüzdanlarını etkin kılar.

Kripto para transferi yapacağınız zaman karşı tarafın adresini mutlaka birkaç defa kontrol edin. Oldukça uzun ve karmaşık karakterlerden oluşan cüzdanlarda bir harflik ya da sayılık hata elinizdeki dijital varlığı kaybetmenize sebep olur. Bunu geri getirmenin de herhangi bir yolu yoktur. Hukuken hakkınızı arama gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca özel anahtarlarınızı kimseyle paylaşmayın.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını mutlaka kullanın. Sadece kişinin şifresiyle yetinemeyen dijital cüzdanlar cep telefonu ve e-mail doğrulaması kullanıyor. Bu da güvenlik için oldukça önemli oluyor. Bunun yanında işlemleri farklı borsalardan yapmak, büyük transferleri bölerek göndermek güvenlik için önemlidir.

Bir diğer güvenlik zafiyeti ise oltalama olarak ifade edilen bir çeşit saldırı türüdür. E-posta üzerinden gönderilen kurumsal kimliğe ait logoların, renklerin kullanıldığı genelde borsalardan ve dijital cüzdan şirketlerinden gelmiş gibi gösterilen sahte içeriklerdir. Bu e-postalarda bir linke tıklamanız, kullanıcı bilgilerinizi onaylamanız vb. talepleri gerçekleştirmeniz istenebilir. Bu sayede bilgileriniz kopyalanabilir ve dijital varlıklarınızın başka hesaplara transferi gerçekleşebilir. Oldukça yaygın olan bu yöntem için alan adına odaklanılmalı –ki genelde sahte alan adları kullanılır. Hitap şekline dikkat edilmeli; acil, tehlike vs. gibi durumlarda genelde oltalamaya maruz kalındığı düşünülür. Bu gibi durumlarda herhangi bir URL’ye tıklamamalısınız. Oltalama işlemi sadece e-postalarla sınırlı değildir. Kripto para ile ilgilenen kişiler arasında özel iletişim uygulamaları aktif olarak kullanılır. Yine bu mecralar üzerinden gelen ve şüphe uyandıran tüm mesajlarda oltalamaya maruz kalmış olabilirsiniz.

Son tavsiye ise en klasik yöntemlerden biri; şifrelerinizi karmaşık hale getirin. Aksi takdirde şifrenizin kötü niyetli kişiler için kırılması oldukça kolay olur.

Kripto para dünyasında dolandırılma hadiseleri sıkça karşılaşılan bir durum. Ancak önlemler alındığı takdirde riskin minimuma inmesi ve güvenli bir şekilde dijital varlıklarınızı yönetmek mümkün. Genel olarak değerlendirecek olunursa bu konuda hassas davranmak, şüpheci olmak, riski bölmek, bilgileri kimseyle paylaşmamak riski minimize etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir