Kripto Para Cüzdanları

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
178
Yazı Kategorileri:
KRİPTO HABERLERİ

Kripto paralar ile ilgilenen yatırımcıların veya traderların kripto para dünyasına dair öğrenmeleri gereken ilk alanın kripto para cüzdanları olduğunu söylemek mümkün. Blockchain teknolojisi altyapısı ile kullanılan kripto paralar, bir diğer deyişle dijital varlıklar, cüzdanlar vasıtasıyla saklanılan anahtarlardır.

Sanılanın aksine cüzdanlarda sahip olunan kripto paralar saklanmaz. Cüzdan denen şey aslında blok zincirler üzerindeki verilere erişmenizi sağlayan özel anahtarları saklamaya yarar. Bu sayede işlemleriniz gerçekleşir. Gizli ve açık olmak üzere iki anahtar mevcuttur. Açık olan anahtar sizin kullanıcı adınıza benzer bir niteliktir, herkese açıktır. Gizli anahtar ise şifre gibidir, cüzdana erişim imkanı sunar. Yani önemli olan gizli anahtarın güvenliğidir.

Kripto para cüzdanlarının çeşitleri vardır. Burada iki farklı ayrım olduğu görülmektedir. İlk ayrım sıcak ve soğuk cüzdan olarak yapılmaktadır. İkinci ayrım ise cüzdanları yazılım, dananım ve kağıt cüzdanlar şeklinde olmuştur. İlk olarak sıcak ve soğuk cüzdanların ne olduğuna bakalım.

Sıcak cüzdanlar internete bağlı olarak çalışan telefon, laptop, tablet gibi cihazların içinde yer alan cüzdanlardır. Özellikle alım satım yapan kişilerin (trader) anlık olarak işlem yapmalarına olanak sağlar. Soğuk cüzdan ise herhangi bir şekilde internete bağlı olmayan cüzdan türüdür. Kripto paralarını daha güvenli şekilde saklamak isteyenler tarafından kullanılır.

Diğer cüzdan ayrımlarına baktığımızda ilk olarak karşımıza yazılım cüzdanları çıkmaktadır. Yazılım cüzdanları internet bağlantılı cüzdanlardır. Bunlar da kendi içinde üçe ayrılır. İlki masaüstü cüzdanlardır. Bu cüzdan ile herhangi bir programa dahil olmadan web browserları ile kripto para cüzdanınıza erişmek mümkündür. Cüzdanlarınıza doğrudan ya da dolaylı yani arada aracı olacak şekilde erişebilirsiniz. Burada güvenliği sağlamak adına iki aşamalı doğrulama kodu, oltalama, engelleme kodu gibi ek önlemlere dikkat edilmelidir.

Bir diğer yazılım cüzdanı çeşidi ise mobil cüzdanlardır. Mobil uygulama olarak telefonlarda kullanılacak şekilde tasarlanan bu cüzdanlar QR kodları sayesinde para transferi işlemlerine olanak sağlar. Mobil uygulamanın çökmesi ya da telefonun herhangi bir şekilde zarar görmesi riskine karşı özel anahtarların yedeklenmesi önemlidir.

Son yazılım cüzdanı çeşidi ise masaüstü cüzdanlarıdır. Burada anahtarların tüm  kontrolü sizdedir. Masaüstü cüzdanı “wallet.dat” ismiyle bilgisayarınızın sabit diskine yüklenir, kaydedilir. Özel anahtar bilgileriniz burada saklanır, bu dosya sayesinde kripto para adresinize erişim sağlanır. Bu dosyaya gelecek zararı önlemek için doğru virüs programları kullanılmalı, dosyayı yedeklemeli ve özel anahtar ve kurtarma kelime ya da cümleleriniz dışa aktarıp muhafaza etmelisiniz.

Bir diğer kripto para cüzdanı türü ise donanım cüzdanlarıdır. Harici bellekler olarak bilinen USB vb. depolama aygıtları vasıtasıyla özel anahtarlarınızı saklamak maksatlı geliştirilmiş harici aygıtlardır. Özel anahtarların cihazda saklanması ve hiçbir şekilde çıkmaması için tasarlanmıştır. Takıldıkları cihazlarda virüs bulunsa bile özel yazılımları sayesinde anahtarlara erişim çok zordur. Kaybolma riskine karşı yedeklenmelidir.

Son kripto para cüzdanı ise kağıt cüzdanlardır. Üzerinde adresin ve özel anahtarın QR kodu formatında fiziksel olarak var olduğu kağıttır. Diğer yöntemlere göre daha ilkel bir türdür. Çeşitli açılardan güvenlik standartları yüksek olsa da özellikle al sat işlemleri yapmak diğer cüzdan türlerine göre daha zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir