Kripto Alım Satımı Yapan Herkesin Bilmesi Gereken Terim – FUD

Beğeni:
1 0
Görüntüleme:
304
Yazı Kategorileri:
KRİPTO HABERLERİ

Korku, Belirsizlik ve Şüphe (FUD)

FUD sadece alım satıma has bir terim olmasa da finans piyasalarında sık sık karşımıza çıkar. FUD, belirli bir şirket, ürün ya da projenin itibarını yanlış bilgi yayarak zedelemeyi ve değerini düşürmeyi amaçlayan bir stratejidir. Amaç, korku yaratıp avantaj elde etmektir. Bu, rekabete yönelik ve taktiksel bir avantaj olabilir ya da zarar verme potansiyeli olan haberler nedeniyle değerdeki düşüşten kar elde etmek amaçlanabilir.

Dolayısıyla FUD, kripto para dünyasında da oldukça yaygındır. Çoğu örnekte, yatırımcılar bir varlıkta kısa pozisyona girer ve pozisyonlarını aldıktan sonra zarar verme potansiyeli olan ya da yanıltıcı haberler yayar. Bu sayede, açığa satış yaparak ya da satış opsiyonları satın alarak büyük karlar elde edebilirler. Bu kişiler, borsa dışı (OTC) işlemlerle daha önceden pozisyon almış da olabilir. Unutmayın ki tüyo sokağa indiği zaman artık tüyo değildir.

Yayılan haberler genelde yanlış yada yanıltıcı olsa da bazı durumlarda gerçek de olabilirler. Bu yüzden iddiaları geniş bir perspektifle değerlendirmek gerekir. İnsanları, belirli fikirlerini herkese açık şekilde paylaşmaya neyin teşvik edebileceğini düşünmek faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir