Klaytn

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
107
Yazı Kategorileri:
ALTCOINKRİPTO HABERLERİ

Klaytn, Güney Kore’nin önde gelen mobil platformu Kakao’nun, blockchain iştiraki olan Ground X tarafından geliştirilen hizmet merkezli bir blockchain platformu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Klaytn, Etkili bir ‘hibrit’ tasarım ile hem public blockchain’in (merkezi olmayan veri ve kontrolü, dağıtık yönetim) hem de private blockchain’in (düşük gecikme süresi, yüksek ölçeklenebilirlik) en iyi özelliklerini bir araya getirmektedir. Ayrıca, veri gizliliği nedeniyle public blockchain kullanımından kaçınan bir işletme için Service Chain (Hizmet Zinciri) adlı kendi Layer 2 çözümünü de (Sidechain) sunmaktadır.

Bu çerçevede Klaytn: “Dünya çapındaki milyonlarca kullanıcı için blockchain deneyiminin kitlesel olarak benimsenmesini tetiklemek.” olarak misyonunu belirtmektedir.

Klaytn’ın ekosisteminde, DApp (merkeziyetsiz uygulama) yerine, BApp terimini kullanmaktadır. DApp’ler merkeziyetsizlik odaklı uygulamalardır. Ancak Blockchain, merkeziyetsizlikten başka birçok avantaja da sahiptir. Bu bağlamda BApp, Klaytn’ın amacını yansıtan bir terim olarak sunulmaktadır.

Bu noktada BApp’ın amacı ise, Blockchain’in şeffaflık, izlenebilirlik, değişmezlik ve anonimlik gibi kendine özgü özelliklerinden faydalanabilmesi şeklinde değerlendirilmektedir. Ayrıca Klaytn küçük startup projelerden büyük kurumsal oluşumlara kadar geniş bir yelpazeye hitap eden en yüksek performansı ve en verimli ortamı sunmaya çalışmaktadır. Düşük gecikmeli ağ duyarlılığı, güçlü işlem hacmi, Service Chain’ler aracılığıyla esnek ölçeklenebilirlik ve son kullanıcılar için işlem ücreti sübvansiyonu dâhil Klaytn özelliklerinin birleşimi ile BApp tasarımcıları, müşterileri için en iyi deneyimi sunmayı amaçlamaktadır.

KLAY token, hedeflere ve katkılara göre sınıflandırılmış partnerlik sistemi aracılığıyla önde gelen firmalar ve işletmelerle birlikte çalışmaktadır. Klaytn’ın partnerlik sistemi ise şu şekilde şekillenmiştir: Klaytn Yönetim Konseyi, Ekosistem Ortakları, Yatırımcılar, İlk Hizmet Ortakları ve KLAY BApp Ortakları.

Klaytn ortakları, kullanıcılara en iyi blockchain deneyimini sağlamak için istikrarlı bir ekosistem kurulmasına ve Klaytn platformunun geliştirilmesine katkıda bulunmasını hedeflemektedir.

Ekosistem Ortakları: Geniş network’leri sayesinde birçok farklı hizmet sağlayıcısının Klaytn’a katılmasına ve Klaytn’ın pazar payının artmasına katkıda bulunacak iş ortakları olarak tanımlanmaktadır. Örneğin bunlar arasında; Samsung Blockchain, Shinhan Bank, Bitberry, Huobi Wallet ve pek çok kripto borsası vb. kurumlar yer almaktadır.

Yatırımcılar: Önde gelen çeşitli sermaye gruplarıdır. Kakao Investment, Anchor, ANX, IDG Capital vb. gruplar bu tasnif içerisinde yer almaktadır.

Hizmet Ortakları: Klaytn, blockchain teknolojisinin değerini ve faydasını kanıtlamak amacıyla blockchain hizmetlerinin yaygın olarak benimsenmesini sağlamak için çeşitli endüstri alanlarında lider kuruluşlarla ortaklıklar kurmak olarak tanımlanmaktadır. Bu ortaklıklar arasında: Wemade Tree, Cosmochain, Hint Chain, Sportsplex, Airbloc Protocol vb. yer almaktadır.

BApp Ortakları: BApp Ortakları ödül ve ödeme hizmetlerinde KLAY kullanacak olan ortaklardır. Bunlar Klaytn Kinghts, Princess Maker, Marvel Clans, Hon, Infinity Star vb. ortaklıklardır.

Klaytn (KLAY)’ın pazar verilerine bakıldığında toplam arzının 10.554.473.507 olduğu görülmektedir. 52 haftalık fiyat verisine bakıldığında ise en yüksek fiyatının 4,38 Amerikan Doları, en düşük fiyatının da 0.05733 Amerikan doları olduğu göze çarpmaktadır.

 

 

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir