IOTA nedir?

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
62
Yazı Kategorileri:
Genel

Bitcoin, manşetlere ve değerlemelere el koymuş olsa bile, daha az bilinen başka bir kripto para biriminin fiyatı son zamanlarda patladı. Bir ay önce, Nesnelerin İnterneti (IoT) işlemleri için bir coin olan IOTA, pop başına 0,35 $ ‘dan fiyatlandırıldı ve bir milyar doların altında bir piyasa değerine sahipti.

Çarşamba saat 21:09 UTC’de 4,17 dolardan işlem görüyordu ve toplam piyasa değeri 11,6 milyar dolardı. Geçtiğimiz hafta IOTA, Ripple’ı geride bırakarak dünyanın en çok işlem gören dördüncü kripto para birimi oldu. Bir CNBC röportajında, IOTA’nın kurucu ortağı David Sonstebo bunu bir “uyuyan dev” olarak tanımladı.

İşte IOTA hakkında kısa bir bilgi.

IOTA nedir?

IOTA’nın yol haritasını tartışan bir blog gönderisinde, kripto para biriminin kurucu ortağı David Sonstebo, “fiili olarak standartlaştırılmış bir” Her Şeyin Defteri “oluşturarak Nesnelerin İnternetine” paradigma geçişini “mümkün kılmak için geliştirildiğini yazdı. Basitçe söylemek gerekirse, bu, kripto para biriminin, Nesnelerin İnternetini dolduran sensör donanımlı makineler arasında veri alışverişini sağlayacağı anlamına gelir.

IOTA, çoğu kripto para birimi tarafından kullanılan geleneksel blok zinciri tasarımını kullanmaz. Bunun yerine, Directed Acyclic Graphs (DAG) olarak bilinen matematiksel bir kavramı kullanan Tangle adlı yeni bir platform geliştirdi. Kendi işleminin geçerli olması için, bir DAG Tangle’daki her düğümün diğer düğümde önceki iki işlemi onaylaması gerekir. Bunun iki sonucu vardır. Birincisi, işlemleri doğrulamak için varlıklar olarak “madencileri” ortadan kaldırır, böylece işlem hızı ve sayıları yüksek olduğunda olası bir darboğazı ortadan kaldırır. İkincisi, ağın büyümesi ve hızı, kullanıcılarının sayısı ile doğru orantılı hale gelir.

IOTA’nın ayrıca işlem ücretleri ve bitcoin ile ilgili blok tıkanıklığından kaynaklanan ağ gecikmeleri gibi ölçeklendirme sorunlarının çözüldüğüne dair iddiaları yoktur.

IOTA kullanımının, sensörleri olan nesneleri içeren işlemleri ve süreçleri basitleştirmesi beklenmektedir. Basit bir kullanım durumu, ilişkili işlem maliyetleri ve bitcoin’in gecikmesi olmadan soda dağıtabilen IOTA özellikli bir satış makinesinin kullanım durumudur.

Bu Reddit zincirinde daha gelişmiş bir kullanım durumu gösterilmektedir. Örneğin, süt kutunuzun altındaki kodu tarayabilir ve IOTA fonlarını kullanarak Amazon’dan kapınıza teslim ettirebilirsiniz. Yine, yüksek işlem maliyetleri ve ağ gecikmeleri nedeniyle bu bitcoin ile mümkün değildir.

IOTA’nın Değerlemesinde Son Dönemdeki Yükselişe Ne Neden Oldu?

Danışmanlık firması Bain’e göre, IoT pazarının 2020 yılına kadar 470 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. Kripto para biriminin arkasındaki Alman kar amacı gütmeyen IOTA Vakfı aracılığıyla, IOTA bu alanda ilk hareket edenlerden biri. Daha sonra para kazanılabilecek bir veri pazarı oluşturmak için Cisco Systems Inc. (CSCO) ve Samsung Electronics Ltd. (SSNLF) gibi IoT’de lider rol oynayacak şirketlerle zaten ortaklık kurdu. IOTA, bir enerji şirketi olan Innogy ile de ortaklık kurdu.

Innogy’den Kerstin Eichmann, “Bir makinenin diğer makinelere veri, hesaplama gücü, depolama veya fiziksel hizmetler vererek montajını, bakımını, enerjisini ve ayrıca sorumluluk sigortasını ödeyebilmesini bekleyebiliriz” dedi. Bu ortaklıkların ağ etkisinin, platformunda IOTA ve nanotransactionları popüler hale getirmesi bekleniyor. 2016’nın sonunda IOTA, platformunda 3 milyondan fazla işlem gerçekleştirdiğini iddia etti.

Amaç ne?

Nesnelerin İnterneti göz alıcı bir moda sözcüktür, ancak makinelerin sensörlerle dolu bir geleceğinin gerçeğe dönüşmesi biraz zaman alabilir. Ayrıca, IOTA geliştirilmekte olan bir teknolojidir ve protokolündeki kusurları iyileştirmeye devam etmektedir. Örneğin, MIT Media Lab kısa süre önce Tangle ile ilgili bir güvenlik problemini ortaya çıkardı. MIT ekibine göre, IOTA protokolünün karma işlevi Curl, çarpışmalar veya farklı girdilerin karmasının aynı çıktıya işaret ettiği bir durum üretti.

MIT’in Dijital Kripto Para Birimi Girişimi direktörü Neha Narula, “Saldırımızı geliştirdikten sonra, emtia donanımını kullanarak birkaç dakika içinde çarpışmaları bulabilir ve IOTA ödemelerinde imza atabiliriz,” diye yazdı. IOTA daha sonra sorunu düzeltti.

Amazon.com Inc. (AMZN) gibi IoT ve e-ticaret ekosistemindeki oyuncular kendi kripto para birimlerini geliştirirse veya veri paylaşımı için kendi ayrı ittifakları kurarsa, kripto para biriminin benimsenme oranları da engellenebilir.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir