Hedera Hashgraph nedir? (HBAR)

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
90
Yazı Kategorileri:
Genel

 

Hedera Hashgraph, herkesin işlem yapabileceği ve uygulamaları dağıtabileceği, ancak bir grup işletmenin yazılımı denetlediği bir platform olarak hizmet vermeyi amaçlayan bir kripto para birimi ağıdır.

Hedera, bu hedefe doğru, onu diğer platformlardan farklılaştıran dikkate değer tasarım ödünleşimleri yapar. Örneğin, ağ HBAR kripto para birimi için yüksek işlem hızlarını destekler, ancak işlem geçmişinin belirlenmesine yalnızca onaylı düğümlerin katılmasına izin verir.

Hedera Hashgraph, zaman damgası ve işlem sıralaması gibi temel işlevlerde yer alan düğümlerin sayısını kısıtlayarak, hızlı bir şekilde kesinliğe ulaşabilir ve işlemlerin durumunda değişiklik olasılığını azaltabilir.

Hedera ekibi, bu verilere dayanarak karar verirken kendilerinden emin olabilecekleri için bunun işletmelere gerekli bir garanti verdiğini savunuyor.

Model, LG, IBM ve Boeing gibi düzinelerce büyük şirketi ağ içinde düğüm görevi görmeleri için çekmeyi başardığı için 2020 itibarıyla bu fikir için bir ilgi var gibi görünüyor.

Hedera Hashgraph Nasıl Çalışır?

Hedera Hashgraph’ın en benzersiz özelliği, hashgraph adı verilen ve mevcut blok zincirlerinden daha fazla işlemi daha ucuza işlediğini iddia eden işlemleri gruplamak için veri yapısıdır.

Hashgraph, tüm düğümlerin bilgilerini sürekli olarak birbirleriyle ilettiği patentli bir algoritmadır ve orijinal olarak özel kullanım için tasarlanmıştır.

Hedera Hashgraph, genel bir ağda kullanılan algoritmanın ilk yinelemesidir.

Hashgraph Konsensüs Hizmeti

Hedera Hashgraph, dağıtılmış ağındaki tüm bilgisayarların işlem geçmişinde hemfikir olmasını sağlamak için, iki tür düğüm tarafından desteklenen Hashgraph konsensüs mekanizmasını kullanır.

Mutabakat düğümleri işlem sırasını ve geçmişini belirlerken ayna düğümleri bu bilgiyi ağdaki diğer paydaşlara iletir.

Hedera modeli, geçmişini belirlemek için sınırlı sayıda düğüm kullanarak işlemlerin daha sonra geri alınmamasını sağlar. Bu, geleneksel blok zincirlerinin çoğunun fikir birliğine nasıl ulaştığından farklıdır; burada blok zincirinin durumu, herkese açık bir pazar rekabetinde zincire eklenecek blokları öneren kullanıcılar tarafından belirlenir.

Sonuç olarak Hedera Hashgraph, hem genel hem de özel blockchain ağlarının avantajlarını birleştiren özellikler sunduğunu iddia ediyor.

Hedera Hashgraph, işlem sırasını belirleyen fikir birliği düğümlerini yürütmekle görevli Hedera Yönetim Konseyi olarak bilinen bir organ tarafından yönetilmektedir.

2020 itibariyle konseyde Google, IBM ve Boeing dahil toplam 39 üye bulunuyor. Konseyin rolü, yazılımı yönetmek, değişiklikleri oylamak, fonların doğru bir şekilde tahsis edilmesini sağlamak ve çeşitli yargı alanlarında ağın yasal statüsünü korumaktır.

Konseydeki alanın sınırlı olması dikkat çekicidir. Her üye iki ardışık üç yıllık maksimum süreye sahip olabilir. Bu süre zarfında üyeler ağ ve platform kararlarında eşit oy hakkına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir