HAYATIMIZIN BİR PARÇASI OLAN KRİPTO PARA HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
91
Yazı Kategorileri:
Genel

 

Hayatımızın son zamanlarında birçok şey dijitale dönüştü. Birbirimizle olan iletşimimizden tutun da dinlediğimiz müziğe kadar her şeyi dijital ortamda yapıyoruz. Haliyle yatırım yapmak da dijitalleşmeye başladı. Öyle ki, son dönemde bitcoine yatırım yapmak isteyenlerin sayısı gittikçe artıyor.

Eğer bitcoin ile ilk kez tanışıyorsanız muhtemelen kendinize “Bitcoin nedir nasıl kazanılır”, “Bitcoin nedir, nasıl oynanır” gibi soruları sormuşsunuzdur. O halde sizi daha fazla merakta bırakmadan bitcoinin ne olduğunu keşfetmeye başlayalım.

Öyle ki, bitcoin Türkiye sınırlarında da alıcısı gittikçe artan bir para birimi haline geldi. Ülkemizde bitcoine yatırım yapanların sayısı her geçen gün yükseliyor.

SpaceX ve Tesla’nın sahibi Elon Musk, Twitter profilinde bitcoin’in simgesini paylaşmıştı. Musk’ın bu hamlesinden sonra bitcoin %15’in üzerinde değer kazanmıştı. Hatta Musk, daha önce Twitter profiline başka bir kripto para birimi olan “Dogecoin” veya “Dogecoin CEO’su” ifadelerini yazmıştı. Bu hamleden sonra Dogecoin’in değeri de yaklaşık 10 kart artmıştı.

Ancak geçtiğimiz günlerde sahte bir Elon Musk hesabı bitcoin çekilişi düzenlediğini ve takipçilerin bitcoinlerini göndermeleri karşılığında iki katını alacağını vadeden bir link paylaştı. Linke tıklayan bir Alman vatandaşı ise dolandırıcı kurbanı oldu. Vatandaş, bir gecede 600 bin dolarını kaptırdı.

Peki “Bitcoin nedir”? Bitcoin, temelde “eşler arası elektronik nakit sistemi” demektir. Yani bitcoin için en basit haliyle “paranın somut olmayan, fiziksel olarak elle tutamadığınız, soyut halidir” diyebiliriz.

Dolayısıyla bitcoin ile para transferi yapabilmek için internete ihtiyacınız olacaktır.

Örneğin zihninizde daha iyi canlanması için, bu yazının yazıldığı sırada bir bitcoinin 491.076,26 Türk Lirasına denk geldiğini söyleyelim.

 

 

 

 

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir