Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (FOMO)

Beğeni:
0 1
Görüntüleme:
167
Yazı Kategorileri:
KRİPTO HABERLERİ

Yatırımcı, bir varlığı satın alma konusunda acele davranabilir. Bunun nedeni bazen muhtemel bir kar fırsatını kaçırmak istememesidir. Bu fırsatı kaçırmamak adına aceleci davranan yatırımcının hissettiği duyguya FOMO denir.

Birçok yatırımcının bu duyguyu hissetmesi beraberinde parabolik fiyat hareketlerini getirebilir. Yatırımcıların, adeta bir sandalye kapma yarışmasını andıran diğer varlıkları alma yönünde şiddetli hislerinin belirmesi genellikle bir boğa piyasasının son aşamalarına geçildiği şeklinde algılanır.

Marjinal piyasa koşulları piyasanın genel kurallarında bir değişikliğe neden olabilir.FOMO’tik duygular şiddetlendiği zaman birçok yatırımcı bu şiddetli satın alma duygularına bağlı olarak aceleci bir şekilde pozisyon almaya çalışırlar. Bu da, her iki yöndeki hareketliliği ivmelendirerek genel kitle reflekslerinin aksine farklı bir işlem yapmaya çalışan birçok kişiyi çıkmaza sokabilir.

Birçok sosyal medya aplikasyonları tasarlanırken FOMO sıkça kullanılır.Sosyal medya uygulamalarını kullanan kullanıcıların paylaşımlarının, zaman akışında tam bir kronolojik sırayla görünmesinin genellikle daha zor olduğunun nedenini biliyor muyuz? Esasen bu da FOMO’tik duygularla ilgilidir. Kullanıcılar sosyal medya uygulamalarına son girişlerinden itibaren yapılan tüm paylaşımları gördüklerinde, tüm yeni paylaşımları gördüklerini sanırlar.

Bu uygulamalar, eski ve yeni tüm paylaşımları zaman akışında belli bir kronoloji gözetmeksizin harmanlayarak kullanıcılarda FOMO’tik hisler yaratmaya çalışır.Böylelikle sosyal medya kullanıcıları, önemli bir paylaşımı göremedikleri korkusuyla zaman akışını defalarca kontrol ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir