Gelecek Parlak – Gelecek Kripto

Beğeni:
1 0
Görüntüleme:
158
Yazı Kategorileri:
KRİPTO HABERLERİ

Bu makale ilk olarak The Article web sitesinde Tıbor Fıscher tarafından 3 Ocakta yayımlanmıştır. Coin Borsam ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

Kripto kazandı. Muhtemelen son birkaç ayda Covid, aşı tartışmaları, Brexit ve Trump’ın saçmalıklarıyla tıkanan haberlerle bunu kaçırdınız. Kripto meraklıları, ana akım medyanın 2020’de Bitcoin’in yükselişine ve onu takip eden geniş kripto varlıklarına niye bu kadar az ilgi gösterdiğine şaşırdı. Doğru kişiler, ne olduğunu, ne kadar önemli olduğunu görebiliyordu ve neden bu kadar az kişinin bunu fark ettiğine veya önemsediğine şaşırmıştı.

Bitcoin’in hızlı yükselişinin gerisinde kaldığı Kasım ayında Ethereum’un düşük fiyatı hakkında yorum yapan bir kripto yorumcusu, fiyatının yakında hızla yükseleceğini bilerek gözlemledi: “Bu bedava para. Bu sadece bedava para.” Haklıydı.

İlk ve en güçlü kripto para birimi olan Bitcoin, bugün on ikinci yaş gününü kutluyor. İlk blok 3 Ocak 2009’da çıkarıldı ve Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 29.000 dolara ulaştı. Bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi, deli gibi satın almanın olduğu ve balonun patladığı Aralık 2017’deydi. Nobel Ödülü sahibi Paul Krugman gibi, hayatı boyunca bir üniversiteden üç metreden fazla uzaklaşmayı başaramayanlar, Bitcoin’in bir duman kümesi gibi yok olacağını iddia ederken şişman şehir finansörleri, kendilerinin ne kadar bilgili olduğunu göstermek için nasıl da alaycı bir şekilde lalelerden söz ettiler.

Bu en yüksek değer farklı. Birincisi, piyasa değeri çok daha büyük (var olan daha fazla Bitcoin), yarım trilyon dolar, ikinci olarak Bitcoin’in fanatikleri de farklı. 2017’de, satın alanların çoğu anarşistler, özgürlükçüler, bong ustaları, cesur spekülatörler, Çinliler ve tehlikeli hükümetlerden kaçmayı ümit eden diğer milletlerden oluşuyordu.

Şimdi, Suits. Üç virgül ekibi (milyarderler). Büyük para geldi çağrısı. Laleler, birdenbire laleler harika kokmaya başladı. Paypal, ABD’deki kullanıcılarına kripto para teklif etti. S&P ve Dow Jones endeksleri, en çok işlem gören kripto paraların yaklaşık 550’si için bir kripto endeksi başlatacak.

Aralık ayında ABD’nin en eski sigorta şirketlerinden biri olan Massachusetts Mutual Life Insurance, Bitcoin’e 100 milyon dolar yatırdı. Şunu tekrar edeyim: Bir sigorta şirketi, tanımı gereği, odadaki en artritik, sıkıcı, hayal gücü olmayan piçler Bitcoin satın aldı.

Ve bonus bir ironiyle, tehlikeli hükümetler (Venezuela, İran) bile Bitcoin’e giriyor.

 

1776’da Adam Smith, paranın değerini düşürmeleri ve vatandaşlarının acı çekmesine neden olmaları sebebiyle hükümetlerin “açgözlülüğü ve adaletsizliğini” suçladı. 1976’da Friedrich Hayek, bunu nasıl başaracağına dair hiçbir fikri olmamasına rağmen “paranın devletten çıkarılması” çağrısında bulunan bir makale yazdı, gerçek anlamda bunu kastetmeyerek, daha ziyade paranın “hükümetten çıkarılması”, hükümetin müdahalesinin paradan kaldırılması manasında.

Oldu. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler para kazandıkça, yazıcılar da “brrrr” diyor – Bitcoin, Avusturya altınböceklerinin (altının en önemli yatırım aracı olduğuna inanan kimselerin) hayali haline geldi: sert, zor para. MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, Bitcoin’e bir milyar dolar yatırım yaptı ve müjdeyi işin her köşesine taşıyarak, Elon Musk ve diğerlerine işin içine girmeleri gerektiği konusunda ders vererek Crypto’nun St Paul’u oldu. Şirketinin Bitcoin’i yüz yıl boyunca elinde tutacağını iddia ediyor.

Bitcoin, 2021’in sonunda yüz bin dolara ulaşacağını görebilecek bir boğa koşusunun başlangıcında. Ancak bu olmasa bile, sadece yüzde otuz kadar artsa bile, dünya değişti.

 

Blockchain teknolojisi açısından, Bitcoin artık Stephenson’ın Rocket’i. Ana caddede kahveni satın al parası olarak tamamen başarısız oldu. Ancak bir değer stoku, dijital bir altın olarak olağanüstü bir zafer kazandı.

Ama ardından gelenler muhtemelen daha önemlidir. Bir sonraki dalga merkezi olmayan finans (DeFi). 2020’de 1 milyar dolardan 16 milyar dolara çıktı. Bankanız size nasıl davranıyor? Paranı kilitlediğin için sağlam bir yüzde 0.1 mi alıyorsun? Yüzde dört civarından başlayarak çok, çok daha yükseğe çıkan kripto dünyasıyla ilgilen.

 

Aynı korumaların kriptoda olmadığı doğru, ancak Coinbase, Gemini ve Kraken gibi büyük Amerikan borsaları neredeyse bankalar kadar güvenli ve Kraken, kripto dostu Wyoming eyaletinde fiilen bir banka sözleşmesine sahip oldu. Her zaman güvenilir olan İsviçre’nin, yıllar önce blockchain trendine kurnazca katıldığından bahsetmiyorum bile.

Bu, klasik Fichtean tez-antitez-sentezidir. Kripto şirketleri, kripto para tutucularının nefret ettiği bankalar haline geliyor ve bankalar kripto para birimine açılıyor. Ve DeFi gelişecek, çünkü orada para kazanılıyor. Felaketler, dolandırıcılıklar ve başarısızlıklar olacak ama geleceğin orada olduğuna inanıyorum.

 

Ve bu sadece para değil. Blockchain kültür de meydana getirir. NFT’ler (Non-Fungible Tokens / Değiştirilemez Jetonlar) şu anda birçok sanatsal çabanın ön cephesidir. Amerikalı sanatçı Beeple (harika ışık efektlerine sahip bir tür bilim kurgu Banksy) dijital çalışmalarını büyük meblağlara satıyor.

2021’de biraz nakit paranız olacak kadar şanslıysanız, bazı önemli kazançlar elde etmenin tek yolu kumar, borsa veya kripto gibi görünüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir