Ethereum

Beğeni:
1 0
Görüntüleme:
252
Yazı Kategorileri:
ETHEREUMKRİPTO HABERLERİ

Ether (ETH), Vitalik Buterin tarafından 2015 yılında çıkan, Ethereum adı verilen programlanabilir bir blokchainin kripto para birimidir. Açık kaynaklıdır ve bir merkezi yoktur. ETH şu anda piyasada işlem gören kripto paralar arasında Bitcoin’den sonra en çok işlem görenidir. Ancak genel kanının aksine Ethereum’u bir alt coin olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Çünkü Ethereum Bitcoin’in kullanmakta olduğu blockchain sistemini kendi bünyesinde geliştirmiş, farklı bir boyut kazandırmıştır. Öyle ki Buterin; Bitcoin altın, Litecoin gümüş ise dünya internet sisteminin enerji kaynağı olacak olan Ethereum’un petrol, Ether’in ise kripto yakıt olduğunu söyler.

Ethereum’u Bitcoin’den ayıran en önemli özellik programlanabilir olmasıdır. Bu ise Ethereum’un çatısı altında yüzlerce uygulamayı barındırabileceği, dolayısıyla da birçok işlemi güvenilir bir şekilde, tüzel kişileri aradan çıkararak gerçekleştirmeyi sağlayacağı anlamına gelir. Ayrıca Ethereum’a yüklenen programlar çalışma prensiplerini de koruyabilmektedir. Bünyesinde bulunan uygulamalar sayesinde yatırım yapmak, borç alıp vermek, takas gibi işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmeye imkân oluşturur. Bunlara ek olarak Ethereum çatısı altında yapılabilen akıllı sözleşmeler Ethereum’un diğerlerinden farklı kılmaktadır. Diğer yandan Bitcoin’in bir biriminin üretim süresi 10 dakika iken Ethereum’da bu süre 15 saniyedir. Bu ise iki kripto para arasında göz ardı edilemeyecek kadar ciddi bir hız farkını ortaya koymaktadır.

Ethereum yeni uygulamalara açık olmasıyla birlikte yeni çıkan birçok alt coinin bünyesi altında işlem görmesine olanak verir. Burada gerçekleştirilen işlemler dağınık pek çok kaynaktan yapılmaktadır. Bu sayede bilgilere erişim mümkün olamamakta ve sistemi son derece güvenli kılmaktadır.

Ethereum’un üretimi Bitcoin’dekine benzer bir şekilde madencilikle gerçekleştirilir. Ethereum, kişisel bilgisayar donanımları yahut ASIC sistemiyle üretilmektedir. Kullanılan sistemler ve sağlanan elektrik enerjisi nispetinde üretimin verimi değişmektedir.

Son beş yılda Ethereum’un fiyat geçmişine bakıldığında 2016 yılında en yüksek değerinin 21,69 $ en düşük değerinin ise 5086 olduğu görülmekte. 2017 yılının tavan değeri bir birim Ethereum için 863 dolar iken taban değeri 8,3 dolardır. 2018 yılının başında en yüksek değere ulaşarak 1423 doları görmüş, en düşük değerinde ise 77,65 dolar olmuştur. 2019 yılının Ethereum için en yüksek fiyatı 364,8 dolar, en düşük fiyatı 101,6 dolar olarak grafiklere yansımıştır. 2020 yılında ise Ethereum’un zirve değeri 757 dolar, dip değeri ise 88,5 dolardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir