Dogecoin

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
81
Yazı Kategorileri:
ALTCOIN

Kripto para dünyasının belki de en sıra dışı parası Dogecoin olduğunu söyleyebiliriz. Bunun nedeni Dogecoin’in çıkış noktasının aslında mizaha dayanması. Bu coin, iki yazılım mühendisi Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında çıkarılmıştır.

 

Dog esasında İngilizce “köpek” anlamına gelmektedir. Doge olarak yanlış yazılması kasıtlıdır. Bir blogta Shiba İnu cinsi köpeğin iç sesleri bir blogger tarafından kötü bir İngilizceyle paylaşılmıştır. Bu paylaşımlar bir süre sonra popüler hale gelmiş ve bu kötü İngilizce çevirisinden ve yazım hatalarından hareketle bu isim koyulmuştur. Projenin logosunda da bu köpek cinsinin görseli mevcuttur vardır. Dayandığı bu temel Dogecoini özellikle gençler arasında bilinir hale getirmiştir. Nitekim coinin yaratıcılarının verdiği demeçlerde dayandığı temelin popülerliğine yaptığı vurgu bilinmektedir.

Her ne kadar mizah merkezli başlayan bir hikayesi olsa da Dogecoin, yıllar içinde ciddi bir mesafe kat etmiş, önemli bir kripto para haline gelmiştir. Bitcoin’in karmaşıklığını aşarak daha kolay erişilebilen bir kripto para olması için projelendirilmiştir. Litecoin tabanlı bir kripto para birimi olan Dogecoin’in blok süresi oldukça kısadır. Litecoin’in 2,5 dakikalık Bitcoin’in ise 10 dakikalık blok süresinin olduğu sistemde Dogecoin 1 dakikalık blok süresine sahiptir. Şifreleme algoritması olarak Litecoin Scrypt’ı kullanmaktadır.

 

Dogecoin’in bir diğer önemli özelliği ise Bitcoin ve Litecoin gibi toplam arz sınırının mevcut olmaması. Bu nedenle oldukça ucuzdur. Dogecoin madenciliği iki temele dayanıyor. İlki solo olarak nitelendirilen kendi başınıza yaptığınız madencilik diğeri ise havuz sistemi denilen diğer madencilerle bir arada işlem yaparak ödül kazanma ihtimalini yükselten sistemdir.

 

Dogecoinle ilgili oldukça sıradışı gelişmeler 2021 yılının başlarında yaşandığı görülmüştür. Reddit kullanıcılarının organize olarak dogecoin almaları ve dünyanın en varlıklı kişilerinden Elon Musk’un bu coine olan ilgisi ile medyada çok ciddi bir etki yarattı ve bunun etkisiyle coin %800 gibi oldukça yüksek oranda değer kazandı. Bu olay sadece kripto para takipçilerinin değil dünya kamuoyunun ilgisini Dogecoin’in üzerine çekti. İlginç bir serüveni olan Dogecoin’in mevcut popülerliğinin avantajıyla adından söz ettirmeye devam edeceğini söylemek zor değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir