Dash

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
302
Yazı Kategorileri:
ALTCOINKRİPTO HABERLERİ

En popüler dijital para birimleri arasında yer alan Dash, 2014 yılında piyasaya giren ve hala varlığını sürdüren bir altcoindir. Dash’in sistemi Evan Duffield tarafından geliştirilmiştir. Kullanıcılarına sağlamış olduğu yüksek seviyedeki gizlilik en büyük tercih sebeplerinden belki de başlıcasıdır. Çıktığı ilk zamanlar adı Xcoin iken sonraları Darkcoin adını almıştır. En son ise “Digital Cash” kelimelerini birleştirerek Dash adını almıştır.

Hala şifreleme sisteminin yetkinliği sürdürülse de günlük kullanıma yatkın bir format sağlayarak ödemelerde tercih edilebilmesi adına çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca Dash’in resmi internet sitesinde; “Dash, her yerde harcayabileceğiniz dijital nakittir.” açıklaması yer alıyor.

Dash, düşük maliyetle işlem yaparken gizliliğin azami ölçüde korunmasını öncelemektedir. Herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymaksızın sistem devamlılığını sürdürür. Açık kaynaklıdır ve kullanıcıların yapmış olduğu işlemlerin takip edilmesine imkân vermeyen bir sistemi vardır.

Bunların yanı sıra kullanıcı işlemlerinin sadece güvenliğini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda hızlı veri dolaşımı da öngörüyor. Dışa kapalı bir sisteme sahip Dash, kendi kendini yönetebilmesi nedeniyle dış müdahale gerektirmiyor. Bu ise sistemi kontrol eden bir ekip için ayrıca bir masrafın önüne geçerek kullanıcı ek ücretini düşürmektedir.

Dash, Bitcoin madenciliğinde kullanılan Proof of Strake algoritmasını geliştirerek X11 algoritmasını madencilik sisteminde kullanmaya başlamıştır.

Dash’ın son yıllardaki fiyat verilerine bakıldığında; 2015 yılında tavan fiyat 19,00 dolar olurken taban fiyat 0,04 dolara kadar düştü. 2016 yılında en yüksek piyasa değeri 15,25 dolar, en düşük piyasa değer ise 0,02 gibi uç bir noktaya kadar geriledi. Ancak 2017 yılı Dash için sıra dışı bir yıl oldu. 2017 yılının sonunda muhteşem bir çıkışla Dash 1575,00 doları görürken yıl boyunca en düşük fiyatı 10,64 dolardı. 2018 yılında en değerli olduğu dönemde 1247,99 Amerikan dolarına ulaşan Dash’in o yıl en çok değer kaybı yaşadığı dönemde fiyatı 57,00 oldu. 2019 yılında tavan fiyatı 188,31 dolar olurken taban fiyatı 38,30 dolar olmuştur. 2020 yılında ise 115,59 dolar ile en yüksek değeri bulan Dash, değer kaybettiği dönemde 32,24 dolara kadar gerilemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir