Cristiano Ronaldo ve Juv Fan Token

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
208
Yazı Kategorileri:
KRİPTO HABERLERİ

Geçtiğimiz günlerde Juventus forması giyen dünya futbolunun yıldızı Cristiano Ronaldo’ya takımı tarafından hediye edilen Juv Fan Token gündem oldu. İtalya Ligi’nde oynanan müsabakada Ronaldo, üç gol birden atarak Pele’nin rekorunu kırdı ve dünyanın en golcü futbolcusu unvanını aldı. Ronolda’ya ödül olarak Juv Token verildi ve gol kralı olmasının yanında kripto para olarak ödül alan ilk futbolcu olarak da tarihe geçti. Attığı gol sayısı kadar yani 770 adet Juv token Ronaldo’nun oldu. Dünyanın en büyük kulüplerinden olan İtalyan takımı Juventus 2018 yılında kripto para sektörüne girmişti.


2018’de Socios.com ile “Juventus Official Fan Token” ismiyle piyasaya sürülecek token için anlaşma yapmış ve proje hayata geçirilmişti. Böylelikle Juventus taraftarları Socios.com vasıtası ile Juv Fan Token’i satın alma imkanına kavuştular. Juv Fan Token aslında kendi başına bir kripto para değil, Chiliz ve Socios ortaklığının bir tokeni. Juv Fan Token, Chiliz alt yapısını kullanarak işlem görüyor. Bu tokenler sadece basit al sat sistemi işine yaramıyor aynı zamanda kulüp ile ilgili kararlarda oy verip söz hakkına sahip olma, ödüller kazanma gibi hakları da kullanıcılara sunuyor. Yaptığı bu çalışma ile kulüp, dünyanın neresinde olursa olsun Juventus taraftarlarının takım ile arasındaki bağı güçlendiriyor ve bir topluluk oluşturmak fikrini hayata geçiriyor.

Taraftar Tokenleri

Cristiano Ronaldo gibi bir yıldızın aktör olarak yer aldığı böyle bir olay doğal olarak dikkatleri taraftar tokenlerine çekti. Dünyada futbola olan tutku ve dijitalleşmenin yaygınlaşması taraftarlarla kulüplerin etkileşiminde önemli bir basamak oldu. Bu noktada kripto paralar ve blok zinciri teknolojisi bu etkileşime yeni bir katkı sunarak yeni imkanlar ortaya çıkarttı. Kulüpler, taraftarları ile arasındaki bağı güçlendirmek için sistemler kuruyor. Sadece Juventus değil birçok kulüp de atakta. Barselona, Atletico Madrid, PSG gibi dünya devi takımlar da bu sistemde yerlerini aldı. Türkiye’de ise Galatasaray, Başakşehir ve Trobazonspor’un fan tokenleri mevcut.  Sadece futbol değil diğer spor dallarında da kripto paralar etkili bir noktada. Örneğin NBA’deki kulüplerde de taraftar tokenleri bulunuyor. Tokenler ile bilet alınabilen sistemler dahi mevcut.

 

Taraftar tokenlerinin geleceğine baktığımızda olumlu bir gidişat olacağını kestirmek zor değil. Hem duygusal bir bağın varlığı hem de diğer işlevleri sebebiyle birçok kulübün bu konuda çalışmalar yaptığı biliniyor. Belki de önümüzdeki dönemde alt liglerin takımlarının dahi taraftar tokenleri olacak. Bekleyip göreceğiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir