Cosmos (ATOM)

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
172
Yazı Kategorileri:
ALTCOINKRİPTO HABERLERİ

Cosmos birbirinden farklı blok zinciri birbirine bağlayan merkezi olmayan bir ağdır. Yani oldukça dağınık ve bölünmüş vaziyette bulunan farklı ekosistemleri bir araya getirerek yeni bir ekosistem meydana getirir. Atom ise Cosmos’a ait kripto para birimidir.

 

Cosmos’un ortaya çıkış mantığı oldukça yaratıcı ve varmak istediği hedef bakımından iddialıdır. Farklı farklı çalışma prensipleri olan blok zincirlerler arası işlemleri mümkün kılan ve bu çerçevede blok zincirlerin interneti anlamına gelen “Internet of Blochchains (LoB)” kavramıyla kendisini tanımlar. Bu teknoloji sayesinde ayrı kripto para birimleri bir araya getirerek birlikte çalışmasını sağlanıyor.

 

Cosmos’un çalışma şekline bakacak olursak iki katmanlı bir süreç söz konusudur. İlki Tedermint çekirdeği olarak adlandırılan Cosmos blok zincirinin yazılımı. 2014 yılında kurulan Tendermint Konsensus Algoritması 2017 yılından itibaren Cosmos Network’ün geliştirilmesine odaklanmıştır. İkinci katman ise blok zincirler arası iletişimidir. Bu katman farklı blok zincirlerin birbirine bağlanarak bir araya getirileceği alanlar yaratır ve bağlantı merkezleri oluşturur.

Sistemin tamamen doğru bir şekilde çalışması amacıyla Cosmos Hub ismi verilen doğrulama ve eş güdüm merkezini devreye sokar. Networkün içinde gerçekleşen işlemler PoS algoritması ile doğrulanır. Tinderminti kullanan uygulamalar bu süreçlerden geçerek blok zincirler arasında işlem yapar. Cosmos’un kripto parası olan ATOM Tendermint konsensüsünde çalışan blok zincirlerin tek bir bütün haline gelmesini sağlar.

 

Oldukça farklı bir ekole dönüşen Cosmos’un bu girişimi uzmanlar tarafından da dikkat çekici bulunmuştur. 2019 yılında uğradığı siber saldırıları projeye zarar vermiştir. Ancak projenin getirdiği yenilik bir farkındalık oluşturdu ve yoluna devam etti. Güvenlik riskinin en aza indirilmesi için oldukça önemli girişimlerde bulunuldu. 2021 yılında oldukça değerlendiği gözlemlenen ATOM’un sisteme kattığı bu yenilik onu uzun bir hikayeye sahip olacağını düşündürüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir