Compound

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
135
Yazı Kategorileri:
ALTCOINKRİPTO HABERLERİ

Compound, ERC-20 tabanlı bir De-Fi, açık erişilebilir akıllı sözleşmeler sistemidir. Compound’un kurucusu ve CEO’su, Robert Leshner’dir. Compound kripto para kredi alma işlemleri için kolaylık sağlama amacıyla faaliyet göstermektedir.

Compound borç alan kişilerin kripto para bakiyelerini protokol ile bloke etmektedir ve kripto para kredi verenleri aynı platforma buluşturmasına olanak sağlamaktadır. Borçlulardan alınacak ve borç verenlere tanımlanacak faiz oranı borç verilen kripto paranın arz-talep dengesine göre değişmektedir. Oluşturulan her yeni blokta faiz oranı güncellenmektedir. Borç tutar her zaman ödenebilir ve borç verilen tutarı her zaman hesabına çekilebilmektedir.

Borç verme sistemi genel hatları ile diğer borç verme ve alma protokolleri ile farklı değildir. Farklı olduğu alan, sistemde blokeli tutulan varlıkların Compound tokenlere dönüştürülmesidir. Bu da Compound’un avantajlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Compound sisteminde kullanılan cToken genel olarak teminat verilen tokenin, blokede kaldığı sürece yeni bir token olarak tutulmasıdır. Örneğin Ethereum bakiyenizi Compound sistemine verdiğinizde sizin varlığınızı cToken olarak elinde tutar ve borç verir. İstediğiniz zaman teminat bıraktığınız kripto para birimini teminat verdiğiniz varlık olarak yani Ethereum olarak kazandığınız faiz ile birlikte çekebilirsiniz. Bu özellik Compound’un bir diğer avantajı olarak gösterilmektedir. Yani borç verilen kripto para varlıkları teminat olarak alındığında cToken olarak imzalanır ve sisteme geçer. Ayrıca teminat verilen kripto para türünün markette arz-talep dengesine göre faiz oranı belirlenmektedir.

Compound protokolünün halen bir merkezi olması eleştirilse de kurucusu tarafından Compound’un kısa bir sürede merkeziyetsiz bir yapıya kavuşturulacağı belirtilmiştir.

Compound protokolü üzerinden borç verilebildiği gibi, belli bir teminat değeri cüzdanda tutma karşılığında kripto para borçlanılabilmektedir. Borcun ödenmemesi halinde teminata el konulmaktadır.

COMP ise, Compound yönetim sisteminin yönetimi için kullanılan kripto para birimidir. COMP kripto para birimine sahip kişiler, aynı zamanda Compound protokolünde yapılacak değişim ve güncellemeler için oy hakkına sahiptir.

COMP madenciliği konusuna gelindiğinde ise, kripto para varlıkları Compound protokolüne teminat olarak verildiğinde, teminat verilen miktar ve teminat verilen kripto para biriminin arz-talep dengesine göre belli bir miktar cToken kazanılmaktadır. Teminat istenilen zaman ana varlık ve faiz geliri ile hesaba çekilebilmektedir.

COMP’un pazar verilerine bakıldığında ise toplam arzının 10.000.000 olduğu görülmektedir. 52 haftalık fiyat hareketlerine bakıldığında da en yüksek fiyatının bu periyotta 687.49 Amerikan Doları, en düşük fiyatının da 61.27 Amerikan Doları olduğu bilinmektedir.

 

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir