Compound (COMP) Nedir?

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
66
Yazı Kategorileri:
Genel

Compound’un kurucusu ve CEO’su, Robert Leshner’dir. Compound, ERC-20 ağını kullanan bir De-Fi, açık erişilebilir akıllı sözleşmeler sistemidir. Compound kripto para kredi alma işlemleri için kolaylık sağlamaktadır.

Compound borç alan bireylerin kripto para bakiyelerini protokol ile bloke etmektedir ve kripto para ile kredi verenleri aynı platformda buluşturmaktadır. Borçlulardan alınacak ve borç verenlere tanımlanacak faiz oranı borç verilen kripto paranın arz-talep dengesine göre değişiklik göstermektedir. Oluşturulan her yeni blokta faiz oranı değişiklik göstermektedir. Borç tutarı her zaman ödenebilir ve borç verilen tutarı her zaman hesabınıza çekebilirsiniz.

Compound (COMP) Avantajları Nelerdir?

Compound borç verme sistemi genel hatları ile diğer borç verme ve alma protokolleri ile benzerdir. Farklı olduğu nokta sistemde blokeli tutulan varlıkların Compound tokenlere dönüştürülmesidir.

Compound sisteminde kullanılan cToken genel olarak teminat verilen tokenin, blokede kaldığı sürece yeni bir token olarak tutulmasıdır. Bnb bakiyenizi Compound sistemine verdiğinizde sizin varlığınızı cToken’e dönüştürür ve borç verir. İstediğiniz zaman teminat bıraktığınız kripto para birimini teminat verdiğiniz birim olarak yani Bnb olarak kazandığınız faiz ile birlikte hesabınıza alabilirsiniz.

Borç verdiğiniz kripto para varlıkları teminat olarak alındığında cToken olarak dönüştürülür ve sisteme geçer.

Stake olarak verdiğiniz kripto para türünün markette arz-talep durumuna göre faiz oranı belirlenmektedir.

Compound protokolünün halen merkezi olması eleştirilse de kurucusu kısa bir sürede merkeziyetsiz bir yapıya geçileceğini belirtmiştir.

Compound protokolü sayesinde borç verebildiğiniz gibi, belli bir teminat değerini cüzdanınızda tutmanız halinde kripto para borçlanabilirsiniz. Borcunuzun ödenmemesi halinde teminatınıza el konulacaktır.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir