Chainlink Nedir?

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
82
Yazı Kategorileri:
ALTCOINSon Haberler

Chainlink, PayPal ve Visa gibi ödeme hizmetleri, HSBC ve Wells Fargo gibi bankalar ve Ethereum ve Bitcoin gibi Blockchain’ler arasında köprü kurmayı hedefleyen Blockchain tabanlı projedir. 2015 yılında hayata geçti ve 2017 yılında ICO token satışı olarak LINK adıyla halka sunuldu.

Geliştiricileri tarafından akıllı sözleşmelerin veri akışları, web API’leri ve geleneksel banka hesap ödemeleri gibi zincir dışı kaynaklara erişmesine izin vererek akıllı sözleşmeler ile blockchain arasındaki bağlantıyı sağlamayı amaçlayan güvenli bir blockchain aracı olarak tanımlanmaktadır.

Chainlink şu anda Ethereum Blockchain’i üzerinde bulunuyor ve diğer Ethereum dApp’lerine bağlantı desteği sunuyor. Birlikte çalışabilirlik tüm projenin odak noktası olduğu için yakında daha fazla Blockchain’i destekleyecek.

Chainlink ve Augur gibi Oracle, yeni olanakların önünü açmak için gerçek dünyadaki verileri Blockchain teknolojisi ile birleştiriyor. Bazıları bunun kripto paralar ve akıllı sözleşmelerin doğal evrimi olduğuna inanıyor.

Chainlink sistemi, blockchain dışı sistemlerin akıllı sözleşmeler aracılığıyla blockchain sistemlerine entegre olmasını sağlamaktadır. API tabanlı sunulan hizmetlerin blockchain sistemlerinin entegre olması, işlem güvenliği, 3. kişiler tarafından müdahaleyi ve kullanılabilirliği arttırma gibi yönleriyle API tabanlı şirketler için bir çok avantaj sağlamaktadır.

Gelişen blockchain teknolojisi ile birlikte bir çok şirket ve hizmetin blockchain sistemine adapte olması veya kendi blockchain sistemlerini kurmaları bir çok yönden zahmetli bir süreçtir. Chainlink sistemi bu noktada, bu blockchain dışı sistemlerin akıllı sözleşmeler ile blockchain sistemlerine adapte olmasını sağlamaktadır.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir