Chainlink (LINK)

Beğeni:
1 0
Görüntüleme:
215
Yazı Kategorileri:
ALTCOIN

Chainlink’in kurucuları Sergey Nazarov ve Steve Ellis, 2015 yılında akıllı sözleşmelere reelde karşılık oluşturmayı sağlayan bir Blockchain projesine başladılar. Projenin dijital para birimi olan LINK ise ilk defa 2017 yılında piyasa sürüldü. San Francisco menşeili SmartContract şirketi tarafından kurulan Chainlink, Ethereum’un blockchaini ERC-20 tabanında çalışmaktadır.

LINK, kullanıcılarına çeşitli ödeme sistemleri ve bankalar arasında dolaşım sağlamanın yanı sıra Blockchainle aralarındaki akışı sağlamayı vadediyor. Şöyle ki; Chainlink, Blockchain’e entegre olamamış sistemlerin akıllı sözleşmeler kullanma yoluyla sisteme katılımı sağlamak adına bir köprü vazifesi görmektedir. Fiziksel banka ödemeleri, sözleşme verilerinin ulaştırılması, web API’leri gibi işlemlerin Blockchain zincirine eklenmesini güvenli bir şekilde sağlamaktadır. Günümüzde birçok şirket için Blockchain sistemi içerisinde yer almak gitgide vazgeçilmez bir ihtiyaç olmaya başladı. Bu durumda şirketlerin kendi Blockchain sistemlerini kurmaları şu an için mümkün olamayacak kadar zahmetli bir işlem olması dolayısıyla Chainlink piyasa içindeki önemli ve büyük bir ihtiyaç dilimine karşılık gelmektedir. Bu ihtiyacı karşılarken de daha önce bahsetmiş olduğumuz akıllı sözleşmeler vasıtası ile şirketlerin sisteme eklemlenmesini sağlamaktadır.

Chainlink, Google Cloud, Swift gibi dünya çapında ün yapmış şirketlerle çalışması dolayısıyla pek çok kullanıcıya güven vermektedir. Bunu yanı sıra Bitcoin ve Ethereum arasında kurduğu uyum kullanımını cazip kılan bir başka yönü.

Chainlink projesinin hedefleri hakkında bazı hedeflerden bahsedilebiliyorsa da henüz açıklanmış bir yol haritası mevcut değil. Ayrıca geliştirme hızının yüksek olmaması LINK ile alakalı sorunlar içinde ilk sıralarda sayılıyor.

Chainlink piyasaya ilk çıktığında toplamda bir milyar adet üretileceği duyuruldu. Şu anda piyasa içerisinde dolaşımı devam eden LINK sayısı ise 350 milyon. Üretilen LINK’lerin tamamı mensubu olduğu şirket tarafından üretilmiştir ve bu şekilde devam edecektir. Tüm LINK’lerin üretici firma tarafından çıkarılması dolayısıyla da Chainlink madenciliği yapılamayan dijital para birimleri arasındadır.

Son yıllarda Chainlink’in fiyat geçmişini göz önüne alacak olursak 2019 yılında en yüksek değer olarak 4,57 dolar iken aynı yıl için en düşük değer 0,40 dolar oldu. 2020 yılında ise tavan fiyat olarak 20,01 doları gören LINK’in taban fiyatı aynı yıl için 1,70 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir