Cardano (ADA)

Beğeni:
1 0
Görüntüleme:
204
Yazı Kategorileri:
ALTCOIN

Cardano, bir kripto para birimi olmanın çok daha ötesinde çok yönlü teknolojik bir platformdur. 2015 yılında dünya çapında faaliyet gösteren üç kurum tarafından projelendirilerek hayata geçirilmiştir. Bu proje kapsamında dünyanın seçkin akademisyen ve mühendisleri eliyle oluşturulmuş platform, piyasaya arz edilmiş ilk blok zincir projesidir. Bu üç ortaklı projede Cardano Vakfı, bu teknolojiyi standardize etmek ve alt yapı üzerine çalışmak; IOHK Cardano blok zincirinin mühendislik kısmıyla alakadar olarak zincirin oluşmasını sağlamak; Emurgo ise ticari uygulamaları hayata geçirmek misyonlarını üstlenmiştir. Bu girişimle hedeflenen, kripto para piyasasını heves ve heyecandan biraz daha ayırarak kusursuz işleyen bir sistem kurmaktır.

Cardano Blockchain’inin kripto para birimi ise ADA’dır. Bu para alışverişler, tahsilatlar, ödemeler gibi işlemlerde kullanılabilir. Ayrıca ilerleyen süreçte ADA sisteminin eksikleri giderildiğinde üretilecek yeni bir hesaplama katmanı üzerinden yasal zemine oturtulmuş dijital anlaşma ve akıllı sözleşme işlemlerinin de gerçekleştirilebilmesi hedefleniyor. Bunların yanı sıra Cardano, farklı olarak kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap verirken bilgilerin gizliliğini koruma noktasında azami derecede dikkat gösteriyor. Bu sayede daha çok kullanıcıya hitap etmek istiyor.

ADA madenciliği diğer sanal paralarda olduğu gibi elektrik ile çalışan cihazlar aracılığıyla yahut bilgisayar donanımlarıyla yapılmamaktadır. Madencilik yerine Cardano cüzdanında bir miktar para bulunuyor ve bu bakiye nispetinde Cardano kazanma imkânı yakalanıyor. Bu üretim düzenine Proof of Stake denmekte olup diğer madenciliklerle mukayese edildiğinde daha hızlı ve sürekli bir işlem sağlamaktadır.

2018 yılını incelediğimizde Candano için en yüksek fiyatın 1,35 dolar, en düşük fiyatın ise 0,027 dolar olduğunu görüyoruz. 2019 yılına gelindiğinde ise taban fiyat olarak 0,03 dolara kadar gerilemiş, tavan fiyat olarak 0,106 dolara kadar yükselmiştir. 2020 senesinde ise en yüksek piyasa değeri 0,196 dolara, en düşük piyasa değeri 0,0323 dolara ulaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir