Blok Zinciri Dijital Parayı Geçecek

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
79
Yazı Kategorileri:
Genel

Blockchain (blok zinciri) , dijital para teknolojisini kullanan ve 2000’li yıllarda doğan bir yazılım teknolojisidir..

Bu teknoloji ile finans, fon transferi, ödemeler, sermaye piyasaları, varlık yönetimi, e-ticaret, politika, sanat ve daha birçok alanda işlem yapılabiliyor.

Blok zincirini tanımlamak için bir bilgisayar ağı üzerinden binlerce defa çoğaltılan bir elektronik tabloyu düşünün.

Ardından, bu ağın bu elektronik tabloyu düzenli olarak güncelleyecek şekilde tasarlandığını ve blok zincirinin temel yapısına sahip olduğunu hayal edin. Bir blok zincirde tutulan bilgiler ortak ve sürekli olarak mutabık kılınan bir veritabanı oluşturur.

Blok zincir veritabanı herhangi bir yerde depolanmaz, yani tuttuğu kayıtlar gerçekten kamuya açıktır ve kolayca doğrulanabilir. Bir hacker’ın müdahale edebilmesi için bu bilgilerin hiçbir merkezi versiyonu mevcut değildir. Aynı anda milyonlarca bilgisayarda barındırılan verilere internetteki herkes erişebilir.

Blok zincirde her blok bir önceki bloğun bir hash’ini içerir. Bu, ilk bloktan geçerli bloğa bir blok zinciri oluşturma etkisi yaratır. Her bloğun bir önceki bloğun ardından kronolojik olarak gelmesi garanti edilir, çünkü önceki bloğun hash’i bilinmemektedir.

Blok zincirde her bloğun sonradan yeniden oluşturulması gerekecektir bu da blok zincir işlemlerini geri döndürülemez hale getiren özelliktir.

Yukarıda bahsi geçen blok zincir tanımı yanında biraz daha basit olarak konuyu ele alırsak, temelde blok zincirini bir banka ağına benzetebiliriz yani örneğin bir kişi diğer bir kişiye para göndermek istediğinde söz konusu blok zincir teknolojisini kullanıyor ancak ortada aracı diye tabir ettiğimiz bir yapı bulunmuyor.

Dolayısıyla kişiler birbirine daha hızlı ve düşük gönderim ücretleri ile kolaylıkla dijital para gönderebiliyor. Söz konusu gönderim, dağıtık ağ üzerinde blokları şifreleyen madenciler sayesinde güvenli, geri döndürülemez şekilde ve şeffaf olarak sağlanıyor. Söz konusu şifreleme sonucunda da madenciler algoritmaya bağlı olarak bir miktar dijital para kazanıyorlar.

 

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir