Blok Zincirden Bir Şehir Projesi

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
107
Yazı Kategorileri:
GenelKRİPTO HABERLERİ

Başladığı günden bugüne oldukça büyük değişim ve dönüşüm geçiren kripto para dünyasında her geçen gün farklı fikirler farklı projeler ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde oldukça sıra dışı bir fikri, ünlü blok zinciri firmalarından Blockchains LLC’nin CEO’su Jeffrey Berns ortaya attı.

 

Berns ABD’nin Nevada eyaletinde alıştığımız klasik şehir mantığının tamamen dışında bir şehir projesini kamuoyuyla paylaştı. Ethereum yatırımıyla büyük bir servete ulaştığı bilinen Berns, kurmak istediği şehirlerin, şirketler tarafından yönetilmesini; eğitim, sağlık, adalet gibi konularda şirketlerin yasa çıkarması ve uygulamasını öneriyor. Esasında burada yeni bir hükümet etme formatının kurmak istediği şehrin ana aksını oluşturuyor.

 

Bu şehirde kripto paralar kullanılacak ve blok zincir teknolojisi  aktif olarak hayatın içerisinde yer alacak. Bunun yanında büyük bir teknoloji üretim merkezi olarak tasarlanan şehirde şirketlerin mahkeme kurması vergi alması dahi gündemde. Berns, her fırsatta geleneksel devlet ve hükümet sistemlerinden inovasyon odaklı işlerde gerekli esnekliği sağlayamamasından yakınıyor.

Nevada’yı ne bekliyor?

Aslına bakılırsa Nevada valisi bu girişime oldukça istekli. Oluşturulacak inovasyon bölgesiyle gelir arttırılacak olması projeyi onun açısından cazip kılıyor. Bunun yanında şirketin 60 bin dolar gibi meblağın bağış olarak verdiğinin de altını çizmek gerekir.

Kağıt üzerinde ekonomi anlamımda olumlu bir gelişme gibi dursa da milletvekilleri tasarıya çekince ile bakıyor. Henüz netlik kazanmayan pek çok nokta olduğu için şüpheyle yaklaşılıyorlar. Henüz resmi olarak tasarı sunulmadığı için kamuoyu önünde tartışmalar başlamış değil.

 

Gerçekleşecek mi?

Akıllı şehir projesinde yapılması öngörülen şeyler arasında sağlık, ticaret gibi günlük hayata dair birçok verinin kaydedilmesi yer alıyor. Kişisel veriler konusunda dünyada ciddi bir kaygı olduğu birçok büyük şirkete dava açıldığı bir dönemde bu denli kaydetme ve veri yaratma mantığı insanlarda büyük bir çekince yaratabilir. Bunun yanında vergi toplamak, mahkeme kurmak gibi devletin  temel fonksiyonlarının şirketlerin yani kar amacı güden kuruluşların yapması büyük kuşkular barındırıyor.

Etereum’dan zenginleşen bir kişinin işleri bu noktaya taşıması geleceğe dair tahminleri farklı bir noktaya taşıyor. Proje adeta bir bilim kurgu filminin senaryosu gibi ancak kimse gerçekleşmesinin imkansız olduğunu söyleyemiyor. Hem kripto paralar için hem de blok zinciri teknolojisi açısından önümüzdeki dönemlerde farklı projeleri, farklı deneyimleri yaşayacağımızı şimdiden söyleyebiliriz.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir