BitTorrent (BTT)

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
159
Yazı Kategorileri:
ALTCOINKRİPTO HABERLERİ

Dünyanın en büyük dosya paylaşım protokolü olan BitTorrent, TRON (TRX) ile kurduğu ortaklıkla kendi kripto para birimini başlatmıştır. Yatırımcıların da dikkatini çekmeyi başaran BTT coin şu an başlıca büyük borsalarda işlem görmektedir.

Tanımsal anlamda BitTorrent Token (BTT), popüler bir eşler arası (Peer to Peer, P2P) dosya paylaşım protokolü olan BitTorrent’in yerel bir sanal para birimidir. 2018 yılında kripto para girişimi Tron (TRX) tarafından satın alınan BitTorrent protokolü, düzenlediği ilk token arzı (Initial Token Offering, ICO) sürecinde 20 milyon dolar fon toplanmıştır. BTT’nin herkese açık token satışı ise dakikalar içinde tamamlanmıştır.

2001 yılında faaliyete geçen eşler arası dosya paylaşım protokolü BitTorrent ile bütünleşik biçimde çalışan BTT, daha hızlı dosya aktarımı için kullanılabilmektedir. Eşler arası ağda paylaşılan dosyaların indirme hızını artırmak için kullanılabilen BTT, aynı zamanda indirilmiş dosyaların diğer kullanıcılara paylaşılması (seed) karşılığında da kazanılabilmektedir. Daha basit bir ifadeyle kullanıcılar, BTT ödeyerek dosyaları daha hızlı indirebilir, indirme işlemi bittikten sonra bu dosyayı paylaşıma açarak BTT kazanabilmektedir.

Tarihsel anlamda 2001 yılında Brad Cohen ve David Harrison tarafından geliştirilen BitTorrent, 2004 yılında şirket haline gelmiş, 2018 yılında ise kripto para ekosisteminin tanıdık simalarından olan Justin Sun’ın sahibi olduğu Tron şirketi tarafından satın alınmıştır. Bu noktada Tron blockchain ağı üzerine hayata geçirilen BTT, TRC-10 standardına sahiptir.

BitTorrent’in kullanım avantajları ise şunlardır:

  • BTT token’larının yardımıyla, daha hızlı indirmeler ve daha hızlı ağlar oluşturulacaktır.
  • BTT tokenları, TRON blockchain tarafından desteklenmektedir. Bu noktada TRC-10 uyumluluğuna sahip olması nedeniyle avantajlı konumdadır.
  • Dünyadaki en büyük merkezi olmayan P2P ağıdır. Tüm içerik paylaşım platformunun tokenize edilmesi hedeflenmektedir.
  • BTT, hizmet talep edenlerin belirli bir içerik parçasını elde etmek için bant genişliği için tekliflerini duyurmalarına ve BTT ödemelerine olanak tanıyan merkezi olmayan bir içerik dağıtım hizmeti olarak hareket etmektedir.
  • Ayrıca, hizmet talep edenlerin zaman içinde depolama alanı ödemesini sağlamak için bir depolama hizmeti olarak da hizmet etmektedir. Bu çerçevede depolanan verileri bir ücret karşılığında servis sağlayıcılardan indirmelerine olanak tanımaktadır.
  • BTT, hizmet talep edenlerin içeriğin URL’ye göre alınması için bir hizmet sağlayıcıya ödeme yapmasını sağlayan merkezi olmayan bir hizmet olarak da hizmet vermektedir.

BTT’nin pazar verilerine bakıldığında toplam arzının 990.000.000.000 olduğu görülmektedir. 52 haftalık fiyat değişimi incelendiğinde ise en yüksek fiyatının 0.01426 Amerikan Doları, düşük fiyatının da 0.0002377 Amerikan doları olduğu gözlemlenmektedir.

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir