Bitcoin Cash (BCH)

Beğeni:
1 0
Görüntüleme:
272
Yazı Kategorileri:
ALTCOIN

Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin blockchaininden ayrılarak kripto borsasına dahil olan bir dijital para birimidir. 2017 yılında piyasaya giren bu kripto para birimi kısa süre içerisinde kullanıcılar arasında en sık kullanılan dijital paralardan olmayı başarmıştır. Piyasadaki dolaşımı 18 milyon civarında olan BCH’nin toplam miktar sınırı 21 milyondur.

Bitcoin Blockchain sisteminde işlemlerin sınırlandırılması olması işlem hızını ciddi oranda düşürmektedir. Bitcoin bu sorunun farkındaydı ve bu sorunu aşmak için Bitcoin sistemini değiştirmek yerine yeni bir sistem üretmenin daha doğru bir yöntem olacağını düşündü. Bitcoin Cash bu sorunun çözümünü hedefleyerek yola çıkmış ve başarılı olmuştur.

Bitcoin’in blok limiti 1 MB iken Bitcoin Cash’in blokları 8 MB’dir. Bu ise onu işlem yönüyle çok daha hızlı bir hale getirmiştir. Ayrıca 1 Bitcoin’in bloğunun 1 MB ile sınırlandırılmış olması dolayısıyla işlem ücreti de yüksekti. BCH aynı zamanda işlemlerin daha ucuz bir şekilde gerçekleştirilmesine imkân tanımış oldu. Bunların yanı sıra Bitcoin’in kullanmakta olduğu SegWit protokolü Bitcoin Cash’te kullanımda değildir.

Bitcoin Cash, piyasada satın alımlarda yahut satışlarda, para transferlerinde ve benzeri işlemlerde hızlı ve güvenli bir şekilde işlem gerçekleştiriyor olması sebebiyle sıkça kullanılmaktadır.

Blockchain üzerinden Bitcoin Cash madenciliği yapmak mümkün. Önceleri üretilen her blok için 12,5 BCH olan ödül oranı yarı yarıya düşürülerek her üretim için 6,25 BCH oldu. Bu durum ileride tekrardan yarılanma getirilmesi endişesi ile bazı madencileri BCH madenciliğinden soğutmuştur. Bu sebeple de işlem gücünde çeşitli değişimler yaşanma ihtimali doğmuştur.

2017 yılının son çeyreğinde en yüksek değer olarak 4,104 doları gören BCH’nin en düşük değeri 280,10 dolar oldu. 2018 yılına ciddi bir yükselişle başlayan Bitcoin Cash, henüz ocak ayında yılın tavan fiyatına ulaşarak 2958,5 doları gördü. Aynı yılın aralık ayında ise 75,61 dolar ile yılın taban fiyatında kapanış yaptı. 2019 senesinde 522,80 dolar ile en yüksek piyasa değerine ulaşırken aynı yıl en çok düşüş yaptığı dönemde 105,15 dolara kadar gerilemiş oldu. 2020 yılında ise en yüksek fiyatı 497,71 dolar, en düşük fiyatı ise 134,50 dolar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir