AAVE Nedir? AAVE ve ERC-20 İlişkisi

Beğeni:
0 0
Görüntüleme:
196
Yazı Kategorileri:
Genel

AAVE kripto para birimi 2017 yılında Etheruem blockchain ağının temelini oluşturan ERC-20 üzerine yazılmış açık kaynaklı bir proje olarak tanımlanmaktadır. AAVE tokenları daha önce LEND tokenları olarak piyasaya sürülmüş, 2020 Ekim ayında ise 100 LEND sahibine 1 AAVE verilerek token ismi değiştirilmiştir.

Ayrıca bu geçiş esnasında farklı kullanım alanları için ekstradan 3 milyon AAVE tokeni daha üretilmiştir. Ayrıca, AAVE, madenciliği yapılan bir kripto para birimi değildir. Belirli aralıklarla sistem geliştiricileri tarafından arz edilmektedir. Temelde ise AAVE, bir DeFi projesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

AAVE, DeFi olarak kullanıcılarına, kişiler arası merkeziyetsiz, aracısız ve sabit faiz oranları ile borç verilebilmesini olanak sağlamaktadır.

Bu çerçevede ise AAVE, sabit faiz oranları ile ülkeler arası değişen faiz oranlarından kullanıcıların etkilenmesini engelleyerek uluslararası bir kredi verme kuruluşu olmayı hedeflemektedir.

Bu kredi verme kuruluşu olmayı hedeflemenin teknik tanımı ise şöyledir: AAVE, Ethereum blok zincirinde Ether kredisi vermek için oluşturulan projenin geliştirilmiş versiyonudur.

Bu doğrultuda ERC-20 tabanlı tüm kripto para birimlerinde borç alma ve borç verme gibi işlemlerin yapılması için gerek duyulan altyapıyı sağlamaktadır. Bu çerçeve içinde borç verenlerin, ellerindeki dijital varlıkları özel oluşturulan likidite havuzlarına koyup faiz elde ettiği; borç alanların da bu likiditeyi kullanma karşılığında ellerindeki varlıkları teminat gösterdiği bir sistem söz konusudur.

Marketcap verilerine bakıldığında ise AAVE’nin toplam arzının 16.000.000, dolaşımda olan arzının ise 12.488.212 olduğu görülmektedir. Yine pazar içinde AAVE’nin 52 haftalık zaman dilimine bakıldığında en düşük fiyatının 25,97 Amerikan Doları, en yüksek fiyatının ise 559,12 ABD doları olduğu gözlemlenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazı Etiketleri:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir